De gemeente heeft een stukje grond ge kocht van Pieter, Cor nells en Maartje Koorn en daar in 1903 een brandspuithuisje opge bouwd. Dat is waar schijnlijk Westerlan- derweg 25 waar in 1920 over gesproken wordt. Ook een stukje grond van Pieter Kuut op Stroe, voor 1,-, ook voor een brandspuithuisje. In 1920 staan er in het huisregister vanWieringen 4 brandspuithuisjes vermeld: Voorstraat 28, Den Oever - Stroeërweg 32, Stroe - Kerkplein 6, Hippolytushoef - Westerlanderweg 25, Westerland. De raadsnotulen van 1917 beschrijven het verzoek van de Kapellevoogden te Den Oever tot over name van een brandspuit door de gemeente. De Kapellevoogden zijn zelf bereid het brandspuit huisje te verplaatsen naar een terreintje waar vroeger de Beurs stond. Het terreintje wordt door de gemeente gekocht voor 1,-. Onderhoud van spuit en huisje komen voortaan voor rekening van de gemeente. Eerste motorspuit 1923 Om het publiek van Westerland te overtui gen wordt met alge mene stemmen beslo ten de oude en de kleine nieuwe spuit gelijktijdig aan De Haukes te proberen en dan zo mogelijk de oude daar te laten. Dat plan lukt kenne lijk. In de Raadsnotulen van 8 september 1921 staat dat de brandspuit te Den Oever pas geleden is beproefd, deze is vrijwel geheel waardeloos gebleken. Er is ook maar 25 meter slang bij. Er zal bin nen niet al te lange tijd een beslissing genomen moeten worden over de aanschaf van een nieuwe brandspuit. Er wordt gedacht aan een motorspuit. Op 31 augustus 1923 komt er een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanschaffing "eener automobielbrandspuit." De vier aanwezige brandspuiten zijn allemaal bekeken en beproefd. Daar zijn de burgemeester en de wethouders bij geweest en de toestand is bedroevend. "De spuit te Westerland is geheel waardeloos, die te Hippolytushoef voldeed bij de beproeving ook ternauwer nood, die te Stroe werkte vrij goed maar is van te geringe capaciteit en die van Den Oever zou alleen in een museum een goed figuur slaan." En zodoende wordt in 1923 de motorspuit van de foto aangeschaft. Gegevens uit 1933 geven aan dat er dan twee motorbrandspuiten zijn. De spuit van Hippolytus hoef doet ook dienst in Westerland en op Stroe. In Westerland is geen brandspuit van 1922 tot 1939. In de notulen van Burgemeester en Wethouders van 1957 staat dat Westerland in 1939 de beschikking kreeg over een babyspuit ten behoeve van de luchtbescherming. In 1957 is "dat spuit je" nog in Westerland gestationeerd. De laatste twee jaar zijn in Westerland dan ook geen oefenin gen meer gehouden. Er is dan al een poosje sprake van opheffen van de brandweer van Westerland. In 1956 wordt een nieuwe hogedrukspuit aangeschaft. Die moet door de brandweer zelf uit Amsterdam gehaald worden. Dat is een spannende dag. De auto moet worden gekeurd en iedereen is duidelijk opgelucht als die keuring goed afloopt en ze de auto meekrijgen. De terugweg verloopt -70- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15c jaargang nr. 3 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 12