Brandspuiten en brandspuithuisjes In het Handelsblad van 1923 staat een foto van een Wie- ringer brandspuit en een foto van de nieuwe autospuit. De tekst onder de foto luidt: "Uit het ex-oord van den ex-kroonprins" "Op Wieringen gaat iets uit de oude doos verdwijnen, 't Is de brandspuit die reeds diende toen 't Noord-Hollandsch kanaal nog niet bestond en de schepen uit de Oost langs Wieringen naar Amsterdam voeren. Men lette vooral op de zak, waarin het wa ter geschept moet worden, daar de spuit alleen een pers- en geen zuigpomp bezit. De onderste foto toont de nieuwe autospuit." Deze oude pomp stond opgesteld in de Spuitsteeg in Den Oever, vandaar de naam. De foto is daar dichtbij genomen, achter de Kapel. De Gasthuissloot voorzag de spuit van bluswater. De nieuwe brandspuit is de eerste motorspuit op Wieringen, aangeschaft in 1923. De kroonprins wordt genoemd, omdat hij in een brief aan de vrouw van de burgemeester Kolff (1922-1968) schrijft het te betreuren dat hij niet persoonlijk bij het inwijden van de nieuwe brandspuit aanwezig heeft kunnen zijn. Als de tekst onder de foto in Het Handelsblad de waarheid bevat, zou Wieringen al voor 1824 over een brandspuit beschikken. Het Noordhollands kanaal is omstreeks die tijd gegraven. In Museum Jan Lont staat een brandspuit die verdacht veel op die van de foto lijkt, alleen de slangen en de waterzak ontbreken. De emmertjes met de metalen beu gels zijn er nog wel. Oorspronkelijk waren er lederen emmertjes bij de brandspuit. De eerste brandspuiten werden in Amsterdam gemaakt. Jan van der Heijden en zijn broer Nicolaas waren "Opsien- ders van Stadts Brandspuiten en Brandgereedschap." (1673) Bovendien hadden de Van der Heijdens een brandspuitbe- drijf, dat veel materiaal leverde aan diverse plaatsen. Of de eerste brandspuiten op Wieringen door dat bedrijf geleverd zijn, was niet te achterhalen. In 1868 wordt de burgemeester gemachtigd door de gemeenteraad tot aankoop van een brandspuit. Daar wordt verder niet over gepraat, dus misschien gaat dat niet door. In 1903 wordt er in de Raadsnotulen gesproken over brandspuiten. Er moet een brandspuit komen in Wester- land vanwege de toenemende bebouwing. Er is daar dan kennelijk geen brandspuit. In 1903 wordt dan een voorstel gedaan één of twee nieuwe brandspuiten te kopen. De voorzitter heeft een paar afbeeldingen van spuiten met prijsopgaaf meegebracht. Er wordt besloten fabrikant Kronenburg uit Culemborg te vragen met een spuit op zicht te komen en die natuurlijk ook "te beproeven." Gedicht Brandstuit- Beproeving" (brandstuit brandspuit) -68- ERAiNOSTUIT - BEPROEVING 'te HLppolytusboef op jJ. Dinsdagavond Ja, die Brandspuit te probeeren, Dat is izoo'n gewichtig ding, Stel eens, dat imam 't vuur wou keeren En d e Spuit niet goed meer ging; Dat zou een mirakel geven Bij onz' goede burgerij f Daarom: pompen zij ons streven- Leve de beproeverij Jong ens Matjes, hakkers, fooere.i, AJles warrelt door elikaar. De «petitie staat «te 1oeren, Anders loopt 't verkeer gevaar Ziet( daar komt de spuit der spuiten I Heel de straatjeugd trekt (haar voort Burgemeester loopt te Huiten: Ziet of 't gaat zooals 't behoort Chef en Onderchefs staan deftig Met hun beekje in de hand Hun bevelen zijn soms 'heftig: Uit hun wezen spreekt -verstand! Het appèl wordt fluks gehouden; Heel de Brandweer blijkt compleet I Slangen urnen sch en zijn aan 't sjouwen! Tot hun voorhoofd druipt van 't -zweet. De eerste ploeg komt aangetreden: Klik, Iklak, klik, klak dreunt de spuit In werking zijn schier aJJe leden, ■Wat er in zit, moet er uit I Aanstonds zal het water vloeien): GeMjk de zondvloed, izoo'n straa1 At de koeien staan te -loeien Van het spuitbeproef - kabaal f Doch heb je ooit zulk zout gegeten! Hoe men) kijkt of hoe iraen ziet: Pompers zwoegen, pompeis zweten-, Doch water, waiter komt er niet! De slang, die immer op (moest zwellen. Blijft plat zoowaar, gelijk eem schol nWat heh je toch aan zulke bell'eiu Zoo zucht er een 't maakt je dol!" Ja toch, ja 'toch, een e nik el straaltje Gelijk oen koe, die doet 'n plas, 'Gelijk de regen langs'een paaltje, Vloeien drupsk.es in het gras I Drommels, wat kan er manke er en Is onze spuit nou -mankeliek We -moeten 't nog unaar eens- probeeren! Misschien een. 'beetje rheumatiek 1 Secretaar «en Burgervader Chefs der Brandweer houden raad Voelen aan den polsslagader DoCh die klopt 'toch ook probaat f -Is de zuiger -wel bij zinnen Speelt die ons geen) poets, die guit Komt er water niet naar binnen, Komt er obk geen water uit I d' Spuit 'n ander plaatsje geven En de slang zoo in de put I Ha ja, nu koont er toch leven, Zie de zuigers krijgen fut I ,(Pompeni, pompen,, of verdrinken Zoo klinkt Wierings Brandweerlied! Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 3 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 10