-39- Ik ga dan maar een straatje om. Het loopt met een sisser af, de Duitsers hebben zich overgegeven. Maar de schrik zit er in en die dag kunnen we de grote blijheid en vreugde niet weer zo terug vin den, ondanks een jeep met Canadezen die middag. Pas dinsdag 8 mei tegen de avond, komen de Engelsen de bezetting overnemen. Wij vieren bij meester Kuiper in huis onze bevrijding met Engelse soldaten, die drank en sigaretten meenemen. Een beklemming valt van ons af. Ja, we zijn vrij, we mogen weer zeggen, wat we willen. Op het land tussen de school en de Gasthuisweg, nog geheel onbebouwd, bivakkeren de Engelsen. In de Zwinstraat lopen nog Duitse soldaten en volgens Si mon Kooy houdt daar dan ook het mensdom op. De kinderen krijgen van de Engelsen een wit te boterham met jam. Dat zullen ze zich altijd herinneren. Later worden de Duitsers krijgs gevangen weggebracht naar Duitsland. De Engelsen blijven nog enkele weken, ook in school en ons huis. En als zij weggaan, is er een leegte. Het feest is ge vierd. Het gewone leven moet weer beginnen. Al vaker horen we van mensen, die nooit meer terug zullen komen. "De helden zijn onder ons." De man, die zich in Kornwerderzand direct aanbood om een luik voor een schietgat onder Duits vuur weg te halen. Of die twee, die wapens klaarmaakten en per ongeluk een antitankgranaat afschoten over het hoofd van een Duitse schildwacht. Of de man, die in een telefoonpaal bezig was de draden door te knippen in de nacht en moest blij ven wachten tot een auto met Duitse soldaten langs hem heen gereden was. Of die mannen, die het bevolkingsregister weghaalden en het lieten inmetselen. Geraadpleegde literatuur: - De mannen van overste Wastenecker: De geschiedenis van de BS in Noord-Hollands Noorderkwartier. Den Helder 1947. - Mijn leven, maar meer nog. Het leven om mij heen door R. Jofriet (privé-herinneringen) De Duitsers verlaten het postkantoor, de gestolen fiets wordt mee genomen. Links Simon Numeijer (8 mei 1945) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 2 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 9