Op 5 mei is mede daardoor de verwarring kompleet. Radio Oranje en de BBC spreken voortdu rend over capitulatie. Het volk begrijpt er niets van. 's Morgens vroeg wordt op Wieringen al hier en daar de vlag uitgestoken. In Den Oever zijn de Duitsers nog zichtbaar in de straten en bedrei gen de mensen. In de middag worden de eerste Canadese bevrijders gesignaleerd. Men is echter voorzichtig geworden door de reacties van de Duitsers. In de loop van organisatie. zondag 6 mei is de BS volledig bewapend en zal worden ingeschakeld in de militaire Zondagmiddag is er een dagor der van Prins Bernhard dat de BS pas gewa pend op straat mag, nadat de Canadezen liet gehele land heb ben bevrijd. Dit tijdstip zal door de radio bekend worden gemaakt. Pas op dinsdag 8 B. S. groep. VI. n. r. Jan Bais, Kees Snijders, Jan de Haan, Jan Brakenhof, Dirk mei hebben de Engel, Simon Smit, Toon van Wouw enthousiast ver- welkomde Canadezen de macht geheel overgenomen. De BS is in het openbaar op straat, o.a. als wachtposten en in de arrestatieteams van dorpsgenoten die met de bezetters hebben samenge werkt. Overigens bestonden de Canadezen voor een deel uit Hollandse officieren in dienst van de geallieerden die het Militair gezag uitoefenden. Meester Jofriet uit Den Oever heeft wat van die tumultueuze ervaringen op papier gezet in zijn levensherinneringen. Hier volgt zijn integrale verslag: VRIJHEID En dan wordt het zaterdag 5 mei 1945. Al voor 7 uur sta ik met nog enkele anderen op melk te wachten bij boer Meyert Heyblok. Het is een prachtige dag. Dan wordt ineens uit de Oosterlander toren onze Nederlandse vlag gestoken. Mijn gevoel kan ik niet onder woorden brengen. Maar in het "Geuzenliedboek" blz. 138 staat: "Uit het diepst van mijn hart, ik snak naar een dag vol van rood, wit en blauw." Ik ga zo gauw mogelijk naar huis, trek Henk van zijn bed, en neem hem mee naar buiten en wijs hem de vlag. Onze vlag. Voor het eerst van zijn leven, 41/2 jaar oud, ziet hij onze vlag. Om nooit te vergeten, zo'n moment. Het duurt niet lang, die vreugde. De Grüne Polizie komt. Buurman Sikkema moet de vlag van de toren halen en wordt bedreigd. Als ik vraag wat er eigenlijk aan de hand is, krijg ik alleen een bars: "Sie kommen noch an die Reihe." -38- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 2 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 8