EVRfJDING door StefZzvarts In deze dagen herdenken we weer de bevrijding van de Duitse bezetting in de Tweede Wereld oorlog. We eren alle Wieringers die op één of andere manier het slachtoffer werden van deze brute overheersing. Zij verdienen een blijvende plaats in ons geheugen. Minder goed kunnen we ons de feitelijke bevrijding voorstellen; hoe ging b.v. de machtsovername door het verzet en de geallieerden in die spannende meidagen van 1945? We hebben wel eens gehoord van de vele doden die op het allerlaatst nog vielen in het machtsvacuüm dat korte tijd heeft bestaan na de capitulatie van de Duitsers. Gelukkige Nederlanders staken de vlag uit om de herwonnen vrijheid te vieren en merkten dat de Duitsers dat niet prettig vonden. Sommige landgenoten moesten dat alsnog met de dood bekopen, zoals bij de premature feestelijkheden op de Dam in Amsterdam. Het verzet, georganiseerd in de BS (Binnenlandse Strijdkrachten) onder bevel van Prins Bernhard, speelde een grote rol in de machtsovername Meidagen 1945, Hippolytushoef, 't Hoekje. Het wachten is op de bevrijding. Op de vrijdagavond van de 4e mei werd bekend dat het Duitse leger de volgende morgen om 8.00 uur zou capituleren. De mannen van de BS bezetten hun commandoposten en maakte alles gereed voor de grote dag. De telefoon van het Gewestelijk Hoofdkwartier stond geen ogenblik stil. Vanuit de commandoposten van de districten gingen koeriers naar de meest afgelegen plaatsen. Alle be richten droegen hetzelfde karakter; morgen, zaterdag om 8.00 uur voormiddag moet de BS de macht overnemen van de Duitsers. Later moest dit bericht weer ingetrokken worden omdat de op perbevelhebber der Duitsers Blaskowitz geen instructies van de hoogste baas uit Duitsland, admi raal Doenitz had gekregen. Dus was de nieuwe boodschap: de BS mocht zich niet op straat verto nen. -37- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 2 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 7