Wieringen OEKBESPREKINGEN door G. C. Klein-Hamming De Post-, Telegraaf- en Telefoonhistorie van het eiland Wieringen (1840 - 1940) door N. Huijsman Rzn. 1 Het boek gaat over de moeite die de gemeente moest doen om een door de Posterijen geregelde verbinding te realiseren, over de win terse tochten met een ijsvlet, over de vestiging van een Rijkstele graafkantoor met slechts één telefoontoestel in 1886, een hulptele foonkantoor in 1907 en niet te vergeten over de telegrammen van de ex-kroonprins. Het voorwoord van de schrijver: Door de in de 17e en 18e eeuw gewenste post - en zeetijdingenverbin dingen van Amsterdam met de vele schepen op Texels en Vlielands rede waren de eilanden al vroeg betrokken bij het postverkeer door de daar wonende postschippers. Voor de Posterijen waren deze eilanden op zich geheel onbelangrijk. Dit laatste gold ook voor het eiland Wieringen, dat tot 1848 moest wachten op door de Posterijen geregeld postvervoer Wieringen - Den Helder v. v. en verder op hetgeen de posthervorming zou brengen. Tot slot nog de geschiedenis van de telegraaf - en telefoondienst op Wieringen. Beide gebruikten dezelfde lij nen en de hulptelegraaf - en telefoonkantoorhouders waren aanvankelijk beide in gemeentedienst. Verwant aan de Posterijen waren ze ook, omdat ze vaak echter niet altijd) en lange tijd onder één dak huisden en de brievengaarder, later kantoorhouder, ook de telefoon beheerde". De schrijver heeft met dit 95 bladzijden tellende boek een zo compleet mogelijk beeld van deze geschiedenis proberen aan te bieden. Het boek is voorzien van een harde kaft, is prettig leesbaar, is rijk bedeeld met foto's en kopieën van stukken. Het boek is te bestellen door 17,25 (is incl. 2,25 verzendkosten) over te maken op bankrekening nummer: 370331974 t.n.v. Historische Vereniging Wieringen, Hippolytushoef. Vragen over het boek kunt U stellen via het e-mail adres: klein@hetnet. nl. De oudste kerken van Holland Van kerstening tot 1300 door Elizabeth den Hartog In de uitgave staan stenen kerken die voor 1300 in het voormalige graafschap Holland werden gebouwd centraal. In deze periode waren daar nog geen honderd stenen kerken. De vroegste van deze kerken werden gebouwd van tufsteen, vanaf de late twaalfde eeuw werd ook baksteen gebruikt. Tufsteen werd aangevoerd van uit de Eifel en was kostbaar. De kerken die in die tijd werden gebouwd, moeten dan ook prestigieuze bouwwerken zijn geweest, bekostigd door de machtigste en adellijke families van het graaf schap. Het waren oorspronkelijk zeker geen pittoreske dorpskerk jes, zoals ze tegenwoordig vaak gezien worden. Helaas rest van deze kerken nog maar heel weinig. De bewaarde restanten maken deel uit van gebouwen met een uiterlijk dat veel later ontstaan is, of van zwaar gerestaureerde kerken. De kerken van Stroe, Wes- terland, Oosterland, Hippo en Den Oever worden erin beschre ven, getekend enz. Wieringen wordt ruim vermeld. Het boek is bij de boekhandel te bestellen. ISBN 90 5345 218 4 22 x 28 cm genaaid gebonden met stofomslag rijk geïllustreerd in kleur en zwart-wit prijs: 29,95 Uitgeverij Matrijs - 35 - Oe Post-, Trtegmf- en TeJefovohtetvrie vanhef (1840- *940) De oudste KERKEN VAN Holland Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nu 2 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 5