Koningsweg Westerland 1925 Woonhuis familie Lont met moeder en kleine Guurtje Neeltje Lont 18 jaar Soms was er op de kanalen te weinig wind om te zeilen. Men kon dan een paard huren om de boot voort te trekken, maar vader Piet vond dat ze dat zelf wel konden verdienen. Jan en Neeltje gingen elk in een lijntuig en liepen langs de wal over het jaagpad en trokken zo de boot vooruit. Vader stond dan aan de kloet en moeder aan het roer. Piet Lont was een schipper met veel lef, die ook met slecht weer lang doorvoer. Zo moesten ze eens een vracht varen van Enkhuizen naar Stavoren. Het weer was heel erg slecht. In de Enkhuizer haven lagen andere Wieringer vrachtvaarders (Jan Sluis en Jan Verfaille) te wachten op beter weer. Maar Piet van Guurt, zoals hij werd genoemd, ging wel zeilen. De klipper en zijn bemanning hadden een hele slechte en zware reis, maar kwamen behouden aan in Stavoren. Toen moeder Maartje in verwachting raakte van een derde kind wilde ze terug naar de wal, met een kleintje op een zeil schip vond ze maar niks. Westerklief rond 1900. vanuit Texel of Groningen naar Puttershoek of een enkele keer naar Amsterdam. Voor een vracht van Texel naar Puttershoek was Piet Lont in 14 dagen uit en thuis. Hij kreeg hiervoor dan 1000, De tocht over de Zuiderzee ging dan over Enkhuizen naar Urk ach ter Schokland langs naar Amster dam en dan binnendoor naar Put tershoek. Er werd met vlas en suikerbieten gevaren Toen Neeltje 12 jaar was kocht haar vader een zeilschip, een klipper. Hiermee ging hij vrachtvaren. Het woonhuis werd ver huurd en het gezin ging mee aan boord. Moeder zorgde voor het eten en de kinde ren werden de knech ten van hun vader. -27- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 1 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 29