eeltje Wiegman-Lont Hoelm vanuit de Zuiderzee. In het kleine gehucht Hoelm aan de Zuiderzee wordt op 17 juli 1903 Neeltje Lont geboren. Rond 1900 staan hier enkele huizen en wat boerderijen bijeen. Het waren voor namelijk vissers en boeren die hier woonden. Vader Pieter Lont (1876) was ook visser en woonde met vrouw Maartje Lont (1879) en zoon Jan (1901) in een dubbel woonhuis op de Hoelm waar nu Gré Schutte woont. Men woonde prachtig zo dicht bij de Zuiderzee met uitzicht op de aken en botters die daar zeilden en visten. De kin deren speelden op het strandje bij hetWierhoofd. Vader Piet had samen met zijn broer Martinus een aak, deWr 155. Toen het financieel goed ging kochten de broers ieder een eigen aak. De kleine Neeltje is nog 5 jaar als ze samen met broer Jan naar de oude openbare school op 't Hoekje gaat. Het school jaar begon toen nog op 1 april, in juli werd Neeltje 6 jaar. Het tweetal ging lopende over het rustige Westerklief naar het dorp. De Westerklieverweg was toen nog een zandweg met aan weerszijden woalkes en sloot aan op de Klieftstraat. Van de Betonweg (N99) was toen nog geen sprake. Neeltje Lont ging graag naar school, al was het voor haar wel eens moeilijk vanwege haar jonge leeftijd. Meester Tijm was het hoofd van de school en woonde in een mooi groot huis naast de school aan het begin van de Beltstraat. Tijdens de zangles speelde hij altijd op zijn viool. Neeltje Lont heeft tot haar 11de jaar op school gezeten. Geboortehuis van Neeltje Lont op de Hoelm. In het linkergedeelte woonde familie P. Lont, rechts familie Piet Kooij. Op de foto T. Porte- gijs-Liefhebber, Piet Portegijs en Albert Portegijs Na 8 jaar op de Hoelm te hebben gewoond gaat Neeltje met haar familie naar Westerland. Aan de Koningsweg heeft vader Piet een woonhuis laten bouwen. Zijn moeder Guurtje Roos (wed. Blauwboer) had een herberg aan de Haukes (nu woonhuis van S. Lont). Zij bezat een stuk grond aan de Koningsweg. 4 van haar 6 kinderen (Lont en Blauwboer) en zijzelf laten hier naast elkaar een woonhuis bouwen. Eén zoon bouwt een boerderij, nu sportvisserijbedrijf J. Rotgans. - 26 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höógte" - 15e jaargang nr. 1 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 28