Voor de jongeren van toen was er weinig vertier. De schooljeugd speelde op de haven en bij de dijk, de jonge meisjes waren ook bij de dijk te vinden. Ze zaten daar te kwebbelen of heel degelijk sok ken of kousen te breien. Soms liepen ze een rondje over Oosterland of door de Polder Waard Nieuwland en een enkele keer naar Dürrep (Hippo). Voor de oudere jeugd was er alleen de herberg en de uitvoeringen van de muziekvereniging "Apollo"en de zangvereniging "Excelsior". In de winter was er in Den Oever een groep mensen, die samen toneelspeelden. Hieraan deed Dieuwertje Bakker ook actief mee. Er werd dan meerdere malen opgetre den. Ook in Oosterland in het café van Herman en Hiltje Koster (later Albert Klein). De toneelgroep had geen naam. In de 2de helft van de jaren 20, gaat Dieuwertje Bakker werken bij de plaatselijke postkantoorhouder Simon Bruul. Dieuwertje werd lokettiste en verzorgt de telefoon- en telegrammendienst. Het was hier dat zij haar latere man leerde kennen, Philp Deijs (1901) uit Middelharnis (Zeeland). Slagersknacht bij Jan Pop pen in de Voorstraat, nu Neidhöfer. Hij kwam vaak aan het loket voor zaken, maar vooral om een praatje met Dieuwertje te maken. Na een tijdje krijgen ze ver kering. Na ruim 2 jaar verkering willen Dieuwer tje en Philp wel trouwen. Moeder Bakker had aan de Hofstraat een stukje land in bezit, zodat er wordt besloten dat vader Dirk hier een slagerij met woonhuis voor Dieuwer- Strenge winter van 1929. IJszeilen op de Zuiderzee. De vier vriendinnen op het ijs: Dieuwertje Bakker, Hiltje Bakker van Cees van Cobus, Trijntje Gorter van Maarten en Dieuwertje Metselaar tje en Philp gaat bouwen, waar Philp dan zelfstandig slager zal wor den. Intussen gaat Philp bij een andere slager in Anna Paulowna en Schagen werken. Maar dan moeten de trouwplannen worden uitgesteld omdat moeder Wijntje bij een val haar been breekt en naar het ziekenhuis in Alk maar wordt gebracht. Dit was destijds een hele onderneming. Eerst met paard en wagen van Jaap Bruul (deze wagen was speciaal voor ziekenvervoer) naar de Haukeshaven, dan met de Postboot naar Ewijcksluis en met het trammetje naar Schagen en verder met de trein naar Alkmaar. Moeder Wijntje moest in het gips en heeft 4V2 maand in het Alkmaarse ziekenhuis gelegen. In het najaar van 1931 gaan Dieuwertje en Philp dan trouwen en wordt de slagerij betrokken. Samen gaan ze in de zaak werken. Als Philp klanten gaat vragen (bestellingen opnemen) staat Dieuwertje in de winkel. Op 27 oktober wordt er in de Hofstraat een dochter geboren. Ze krijgt de naam Elisabeth Wijntje en haar roepnaam wordt Bep. Met de slagerij gaat het inmiddels zo goed dat er meer personeel is geko men. Hierdoor kan Dieuwertje zich meer aan haar dochter wijden. Na een kleine 20 jaar als sla gersechtpaar te hebben gewerkt wordt de zaak verkocht aan slager Schaaphok. Dieuwertje, Philp en Bep gaan weer bij vader en moeder Bakker aan de Noorderweg wonen. Deze zijn inmiddels ver in de zeventig en hebben hulp nodig. Beiden zijn door Dieuwertje tot hun dood verzorgd. Philp op de Gasthuisweg, op de achtergrond de afgebro ken Gereformeerde Kerk. - 24 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 15e jaargang nr. 1 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 26