ieuwertje Deus-Bakker Dirk Bakker (31 jaar) en zijn vrouw Wijntje Koorn (33 jaar) wonen aan de Havenstraat in Den Oever. In hetzelfde huis als de ouders van Dirk. Vader Dirk Bakker en moeder Dievertje Elzer (zij was met de familie Bosker uit Groningen meegekomen) woonden in het achterhuis aan de Noorderweg en Dirk en Wijntje in het voorhuis aan de Havenstraat. Het is het pand waar nu achter kleindochter Guda Bakker haar café "De Houtzolder"beheert. Hier wordt op 27 januari 1903 Dieuwertje geboren. Ze is het eer ste kind van Dirk en Wijntje en vernoemd naar haar grootmoeder van vaderskant. In 1907 komt er een broertje bij,Volkert. Als de kinderen worden geboren is het beroep van hun vader timmerman. Dit heeft hij zichzelf geleerd, want een opleiding heeft Dirk Bakker nooit ge had. Als jongen van ongeveer 12 jaar krijgt Dirk een draaibankje van een oom uit Groningen. Deze is daar orgelbouwer en Dirk begon met het maken van allerlei kleine voorwerpen, zoals breitopjes en tabakspotten. Later wer den het stoelen en theekastjes en zo maakte hij steeds grotere objecten, totdat hij zijn eerste huizen bouwt aan de Noorderweg. De kinderen groeien op aan de haven en de Noorderweg en gaan samen lopend naar de oude Oosterlanderschool. De Molgerdijk was toen nog een karrenspoor met in het midden een paarden- pad met stenen. Meestal liepen ze op klompen naar school, dit vanwege de prut in het karrenspoor. Soms als het slecht weer was (met stormweer) haalde vader de kinderen van school, meestal gingen ze dan achter het paalscherm langs naar Den Oever. De kinderen droegen in die tijd eigengebreide zwarte kousen met kousenbanden, door de week met gewone kousenbanden, maar op zondag met mooie gespen. Eens op een schoolreisje droeg Dieuwertje door haar zelf gebreide kousen met een patroontje, want Dieuwertje was wel in voor vernieuwing. De andere kinderen dachten dat ze kapotte kousen aan had van wege alle gaatjes in het patroon. Als Dieuwertje met 12 jaar van school afkomt, gaat ze haar moeder helpen in de huishouding en haar vader met de ver koop van o.a. teer en witkalk in de timmerwinkel. Ze gaat naar het herhalingsonderwijs dat 3 middagen in de week in de Oosterlanderschool wordt gegeven. De ondernemende Dieuwertje krijgt van haar vader een fiets en is daarmee de eerste in Den Oever. Door de toenemende belangstelling voor fietsen gaat vader Dirk dan ook in de fïetsenhandel. In Hippolytushoef gaat Dieuwertje op naailes, dit doet ze met veel plezier. Hierdoor heeft ze tot op hoge leeftijd haar eigen kleding gemaakt. De naailessen werden gegeven in "Café Scheltus", nu "De Harmonie". Ze volgt ook een cursus Engels die wordt gegeven door meester Tijm in de oude school te Hippolytushoef. Dieuwertje is ongeveer 15 jaar als ze bij Jurrie Lont gaat hel pen. Hij heeft een Hotel-Café in de Voorstraat. Na ieder feest of uitvoering moest de hele zaal gesopt en geboend worden, van plafond tot de vloer. Hierbij kon men dan wel extra hulp gebruiken. Ook wanneer er onverwachts gasten kwamen eten werd Dieuwertje ingeschakeld. Tijdens de Zuiderzeewerken kwamen er bussen met toeristen naar Den Oever, waar ze dan met boten langs de Zuiderzeewerken werden gevaren. Na afloop werd er dan gegeten bij Hotel Wïron van Jurrie Lont. Dieuwertje Bakker Dieuwertje Deijs met haar moeder Wijntje Bakker-Koorn. Op de achtergrond Philp Deijs -23- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 1 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 25