- 18 - Bij de familie Bontkes, Belterlaan 8a, sloeg een bom in, die via het dak binnen kwam, maar niet ontbrandde. Behalve schade aan dak en zolder bleef deze beperkt tot de closetpot. Zo ook in de woning Belterlaan nr.8, bewoond door de weduwe J. Clement, waar drie bommen insloegen en die veel schade aanrichtten. Belterlaan nr. 8b, bewoond door de weduwe J. Smit (opoe van Winkel Smit) werd ook niet gevrijwaard van bomschade aan dak, zolder en vloer. Ook werd schade toege bracht aan het gemeentelijke slachthuisje en het riool. Protestbrief aangaande de woonwagens In 1949 schrijven een aantal bewoners van de Belterlaan en naaste omgeving een protestbrief aan de gemeente Wieringen. Ze willen dat de woonwagens verplaatst worden, want - vinden ze - de Belterlaan is ongeschikt voor zoveel woonwagens en vooral ook veel te smal. De woonwagenbewo ners maken ook veel rommel. De brief is ondertekend door A. Wanmaker, P. Rotgans, Jb. Lont, N. Lont, C. Roggeveen, H. v.d. Meulen, A. de Greef, J. Keyzer, Jn. Engel, G. Veenbaas, (niet goed te lezen) en F. Liebe. Als je echter lang genoeg wacht, lost een probleem zich soms vanzelf op. In 1955 staan er nog maar 6 woonwagens. De huur en de onkosten bedragen ondertussen 350, per jaar. Dat wordt te duur voor dit kleine aantal wagens. Daarom wordt het woonwagenterrein per 1 januari 1956 opgeheven. Andere bestemming Nadat de Belterlaan in eigendom was overgegaan naar de Gemeente Wieringen, wijzigde ook de bestemming van de laan. Zo was hier een tijd lang een woonwagenkamp gevestigd. De woonwa gens stonden hoofdzakelijk aan de oostelijke kant van de weg. Veel bewoners hiervan hielden zich bezig met handel op straat of als handwerksman in de landbouw. Diverse werkzaamheden, zoals loonmaaien, aardappel- of bietenrooien enzo voort. Ook het scharen sliepen (familie Bas) of handel in oud ijzer zorg den voor de dagelijkse boterham. Een deel van de bewoners was hier per manent aanwezig. Met name de families Van der Meer, Heins en Jansen. Nazaten hiervan hebben op Wieringen hun be stemming gevonden. An deren vertrokken na ver loop van tijd om elders hun geluk te beproeven. Pas nadat het nieuwe woonwagenkamp aan De Haukes in gebruik werd genomen, kwam aan deze vorm van bewoning aan de Belterlaan een einde. We hebben het al even terloops aangehaald, maar ten tijde van de overname van de Belterlaan door de gemeente Wieringen, was hier de gemeentelijke Noodslachtplaats gevestigd. Bekend uit het bestaan hiervan was de noodslachter C. Metselaar. De Noodslachting verwerkte vee, zoals varkens, paarden en koeien die, door een gebrek, niet meer geschikt waren voor productie. Bijvoorbeeld door slechte poten of die plotseling doodlagen door een hartstilstand. Na slachting en keuring Belterlaan in de winter met de kinderen Liebe 1961 Historische Vereniging Wie ringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 1 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 20