- 15 - De reactie van mevrouw Anja Klaver-de Swart uit Berkel Rodenrijs bracht licht in de geschiedenis van de familie Folkert de Swart. Zoals in het betreffende artikel werd aangegeven konden er ten tijde van het schrijven hiervan, (nog) geen nabestaanden van deze familie worden getraceerd. In een e-mail heeft de kleindochter van Folkert de Swart de familiegegevens uitgebreid en chronolo gisch beschreven. Een deel van deze familiebeschrijving zal in het volgende worden weergegeven. Het zou namelijk geen recht doen aan de vrij summiere gegevens van de andere bewoners van de houten noodwoningen die ik in het betrokken artikel heb beschreven Familie De Swart Folkert de Swart werd op 20 april 1897 in de gemeente Het Bildt geboren. Hij trouwde op 15 mei 1924 met Japke Velkers. Zij zag op 9 oktober 1897 het levenslicht in Sint Anna Parochie (gemeente het Bildt) Zoals in het eerste artikel over de Bildtse Keten vermeld kregen zij twee kinderen. Zoon Pieter werd op 5 oktober 1927 en dochter Maartje 1 oktober 1929 geboren. De familie De Swart "emigreerde" in 1932 uit Sint Jacobi Parochie naar één van de noodwoningen aan de Poelweg. Ook zij reisden per schip van Harlingen naar Den Oever en waar hun hele hebben en houden werd overgeladen op een paard en wagen. Folkert heeft zijn leven lang gewerkt in de landbouwsector. In Het Bildt als knecht van een heren boer en later in de Wieringermeer heeft hij veel cultuurwerk gedaan, zoals greppelen, sloten graven enzovoort. Later heeft hij jarenlang in de polder, net als Jaarsma en Schat, op de dorsmachine gewerkt. Voordat hij naar Wieringen verhuisde, diende hij als dienstplichtig soldaat het Nederlandse leger. Ook kwam hij enige tijd als arbeider terecht in Noord-Frankrijk, tijdens de wederopbouw na de Eerste Wereldoorlog. Dit alles voor een beter bestaan. Niet voor niets emigreerden drie van zijn Bildtse zwagers naar Canada, toen de economische reces sie in Friesland zo hard toesloeg. Folkert was socialist in hart en nieren en roerde graag stevig zijn mond over de hedendaagse politiek. Folkert's zoon Pieter trouwde op 1 juni 1951 met Wietske Hilligje Gerrits en ging wonen aan De Haukes. Piet en Wiets de Swart huurden een huis van de familie Schaafsma tot 1958, het jaar waarin het zelfgebouwde huis aan De Haukes 86 klaar was om in te gaan wonen. Maartje de dochter van Folkert en Japke trouwde in 1952 en ging in Barsingerhorn wonen Pionier Folkert zijn vrouw Japke overleed op 9 juli 1968 op 70 jarige leeftijd. Maartje kwam na haar scheiding weer terug naar de keet aan de Poelweg om haar vader te verzorgen. De laatste houten noodwoning aan de Poelweg is (toch nog) tot 1980 bewoond geweest door vader en dochter. Echter in die tijd bleek de keet toch echt onbewoonbaar te zijn geworden. Folkert en Maartje moesten noodgedwongen verhuizen naar een andere woning. Er werd gekozen voor een gezamenlijk huis in de Hendsweel te Hippolytushoef. Folkert liet zich daarbij alvast inschrijven voor woonruimte in verzorgingshuis 'Het Noorderlicht'. Vrij snel daarna kwam daarin een kamer vrij. Folkert verhuisde voor de laatste keer in zijn leven en overleed op die plek op 87-jarige leeftijd. Dochter Maartje verhuisde van de Hendsweel naar de Bonkte Lieuw, waar ze thans nog woont. Artikel afgesloten Met deze aanvullende informatie heb ik thans het gevoel dat het artikel over de Bildtse Keten nu écht is afgesloten. Weer een stukje Wieringer geschiedenis dat door de Historische Vereniging Wieringen is vastgelegd. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 1 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 17