- 14 - kennelijk niet met de bedoeling om hem twintig jaar later nog eens te voorschijn te halen om de oorsprong van de Bildtse keten te achterhalen. Edoch! In de Wieringer krant van 19 mei 1982 wordt uitgebreid ingegaan op het 50-jarig bestaan van de Afsluitdijk. In één van de artikelen vertelt de heer Pier Jaarsma, inderdaad "onze" Pier Jaarsma, hoe de komst van Afsluitdijk en de Wieringermeer zijn leven als landarbeider had veranderd. Ook dat hij destijds met zijn gezin in een noodwoning aan de Poelweg heeft gewoond. Die noodwonin gen, zo vertelde hij verder, waren eerder door de gemeente Het Bildt in Nunspeet aange kocht. Daar hadden ze gediend als noodwoning voor Belgische vluchtelingen die tijdens de le wereldoorlog hun land hadden moeten verlaten en asiel in het neutrale Nederland zochten en kregen. Heeft Wieringen later niet één van de "hoofdrolspelers" van de oorlogvoerende partijen geher bergd? Doch dit even terzijde. Welnu, dit was de oplossing van "het mysterie". Ik twijfel niet aan de woorden van de heer Jaarsma. Hij immers was destijds, zoals ook in het bewuste artikel staat aan gegeven, een soort contactpersoon tussen de gemeente Het Bildt en de bewoners van de betrokken noodwoningen. Derhalve zat hij "dicht bij het gemeentelijke vuur". Uit verdere naspeuringen is gebleken dat, hoewel het al in het Bildtse Ketenartikel werd gesugge reerd, de destijds door de gemeente Het Bildt aangekochte noodwoningen voor eigen gebruik waren bedoeld. Derhalve om het woningprobleem in eigen gemeente te lenigen. Hiaat Reacties Verder ontdekte ik het eerdergenoemde krantenartikel dat in het Bildtse Ketenartikel een hiaat is ontstaan. Een leemte waar mijn informatiebronnen niet over hadden gerept en waarschijnlijk zelfs die informatie niet hadden. De heer Pier Jaarsma is, toen hij destijds op Wieringen kwam, niet met werk in de Wieringermeer begonnen, doch heeft hij eerst nog een korte tijd op de in aanbouw zijn de Afsluitdijk gewerkt als aanstopper. Dat wil zeggen dat hij de gaten tussen de basaltblokken moest vullen. Basaltblokken die door Sliedrechter specialisten werden gezet. Het is waarschijnlijk een loonconflict geweest dat Jaarsma, na korte tijd het werk aan de Afsluitdijk te hebben verricht, besloot om in de Wie ringermeer te gaan werken. Dat het blad "Op de hoogte" van "A" tot en met "Z" wordt gelezen, nee, iets con creter, wordt gespeld, blijkt dikwijls uit de reacties die je hoort en leest. Eén van de lezers merkte op dat de noodwoningen aan noodwoning waarin de familie De Swart altijd heeft gewoond. de Poelweg destijds heel veel bewoners heeft gekend. In het betrokken artikel is dat ook duidelijk aangegeven, doch het was niet mogelijk om de namen van al deze bewoners te achterhalen of te noemen. Verder merkte een lezer op dat hij nooit had geweten dat er zoveel "achter die keten stak" en dat er zoveel over te vertellen was. "Ze stonden er gewoon en verder schonk je daar geen aandacht aan". Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 1 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 16