OGMAALS DE "BlLDTSE KETEN" - 13 - Door Jac Feenstra Een korte terugblik Oorsprong van noodwoningen niet duidelijk In "Op de Hoogte"nr. 4 van het vorige jaar is een artikel opgenomen waarin de z.g. "Bildtse Keten" staan beschreven die van 1931 tot het begin van de 70-er jaren van de vorige eeuw aan de Poelweg hebben gestaan. Voor de huisvesting van Wieringermeer-pioniers uit de gemeente Het Bildt heeft deze gemeente eertijds een vijftal houten noodwoningen aan voornoemde weg laten plaatsen. De eerste bewoners waren destijds de families Pier Jaarsma, Pieter Schat, Germ Dijkstra en Folkert de Swart. Voordat deze bij de gemeente Het Bildt in eigendom zijnde nood woningen op Wieringen wer den geplaatst, stonden zij op een terrein in Sint Anna Pa rochie. Tijdens de voorbereiding en het schrijven van bovenge noemd artikel was het niet duidelijk met welk doel ge noemde gemeente deze (eer der gebruikte) noodwoningen destijds had aangekocht Te- fam^e Jaarsma. Van links naar rechts, dochter Maartje, vens was het niet bekend waar Folkertde_Swart, zoon Pieter, Japke de Swart-Velkers deze woningen, voor dat de gemeente Het Bildt ze aankocht, waren geplaatst. Via de media werd een oproep gedaan aan de inwoners van Het Bildt en de Friese bevolking in het algemeen om, zo mogelijk, enig licht op deze zaak te werpen. De gewenste reacties bleven echter uit. Het was kenne lijk te lang geleden dat iemand nog iets over dit onderwerp kon vertellen. Hoewel de gemeente Het Bildt alle mogelijke informatie heeft verstrekt, kon zij in deze zaak geen verdere helderheid geven. Tijdens de voorbereiding van het eerder genoemde artikel kon de heer Pieter van der Meulen de informatie geven dat hij wel eens had gehoord dat de noodwoningen destijds door de gemeente Het Bildt in Apeldoorn waren aangekocht. Verdere inlichtingen kon hij helaas niet geven. Omdat ik bij het voorbereiden en schrijven van een artikel graag de basis en de kern van het onderwerp uit wil diepen, had en heb ik er geen vrede mee dat het betrokken artikel niet tot een bevredigend einde kon worden gebracht. Oplossing op zolder Zo als in het bewuste artikel werd aangegeven gaat het speurwerk naar de "vermiste" noodwonin gen door. Soms komt de oplossing uit een heel andere hoek dan waar je het verwacht. Dat gaat dikwijls in het leven zo. Bij het opruimen van het "verleden" moet je heel vaak op de zolder van het huis zijn. Daar bewaar je zaken die je in een ver verleden ooit eens hebt gedacht te hergebruiken. Een soort kringloop op langere termijn. Dikwijls is die verwachting ijdel, want in de regel komt het er nooit van. In dit geval ging het om een doos vol met oude kranten, tijdschriften en andere zaken waarvan je destijds dacht deze later nog eens door te lezen. In een oude Wieringer krant kwam ik de oplossing van het "ketenmysterie" tegen. Met welk doel ik die krant indertijd heb bewaard weet ik niet meer, maar Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 1 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 15