De familie Jaarsma Pier Jaarsma en Grietje Stapert trouwden in 1928 te Sint Annaparochie. Pier werd boerenarbeider te Oude Bildtdijk. Het werk beviel hem goed en het nog jonge gezin zag de toekomst zonnig tege moet. Hoewel in die jaren de oogsten vrij rijk waren brachten de prijzen daarvan daarentegen wei nig op. Dat werd nog slechter nadat de hele economie in het westen ineenstortte. Pier Jaarsma zijn werkgever kreeg het financieel erg moeilijk. Naarmate de prijzen van de producten kelderden, ble ven de pachtprijzen van boerderijen en landerijen op zijn minst gelijk of stegen progressief. Dit had tot gevolg dat de boer zijn werknemers steeds minder kon uitbetalen naar gelang het werk dat zij verzetten. De armoe sloop op kousenvoeten het gezin Jaarsma binnen. In 1930 werd zoon Klaas geboren. Wat waren Pier en Grietje blij; een zoon en stamhouder. De tij den werden echter steeds slechter en vader Pier ging op verkenning of er voor hem elders meer te verdienen was. De familie Schat Piet Schat en Renske Smidt traden op 17 juli 1919 te Sint Annaparochie in het huwelijk en gingen daar ook wonen. Later verhuisden zij naar Oude Bildtdijk. In de jaren die volgden werd het gezin Schat uitgebreid met 4 kinderen. Sietske (1922), Klaas (1925), Rein (1927) en Jan (1928). Vader Piet werkte in de aardappelhandel als sorteerder. De economische malaise liet ook in het gezin Schat zijn wrange vruchten achter. Hoewel de aardappeloogsten heel goed waren, gingen de prijzen hier van met sprongen naar beneden. Op een gegeven moment was er in de aardappelbranche geen droog brood meer te verdienen en moest Piet Schat op zoek naar een betere toekomst voor zijn gezin. De familie De Swart Folkert de Swart en Japke Jelkers gaven hun ja-woord voor de ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente Het Bildt op 15 mei 1924. We hebben het beroep van Folkert de Swart niet kun nen achterhalen, maar zeer waarschijnlijk is het dat hij in de gemeente Het Bildt in de landbouw sector werkzaam was. Op 5 oktober 1927 werd zoon Pieter geboren en op 1 oktober 1929 dochter Maartje. Door de nood gedreven moest ook de familie De Swart op zoek naar een andere en bete re toekomst. Zoals gemeld is er van de familie De Swart verder helaas heel weinig bekend. Familieleden of nabestaanden hebben wij (nog) niet kunnen traceren. In dit artikel zullen wij ons dan ook beper ken tot de verdere belevenissen van de familie Jaarsma en Schat. Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst Het winnen van nieuwe landbouwgronden was één van de belangrijkste redenen om de Zuiderzee af te sluiten en in te polderen. Was die behoefte er wel? Men kon het zich in die moeilijke jaren der tig amper indenken. In 1928 en 1929 waren de oogsten over het algemeen heel goed. Maar juist dat was één van de redenen dat de prijzen van de landbouwproducten instortten. Maar regeren is vooruit zien. De tijden zouden toch niet altijd zo slecht blijven? De Wieringermeer was het eerste gedeelte dat aan het water van de Zuiderzee zou worden onttrok ken. De drooggelegde Wieringermeer nabij De Haukes - 86 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr. 4 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 8