E "Bildtse keten" In het licht van een nieuzve toekomst door Jac Feenstra Inleiding Een stukje geschiedenis economie In de eerste jaren na de eerste Wereldoorlog had de economie in de westerse wereld even een kleine opleving gekend. Echter in het begin van de jaren twintig zag het er weer minder rooskleurig uit. Het percentage werklozen steeg in de jaren 1920 tot 1923 van 5,8 tot 11,2 procent! De werkloos heidsuitkeringen waren zeer laag. In 1924 werd de algemene situatie iets beter. Het stabiliseren van de Duitse Mark was goed voor de Nederlandse economie en het bedrijfsleven ging steeds meer investeren. Ondanks de opleving bleef de werkloosheid groot en nam de armoede toe. Vooral in de noordelijke veengebieden waren de toestanden erbarmelijk; velen woonden er in hutten en keten en werden geplaagd door honger en ziekte. In de industrie werd veel geproduceerd en schiep daardoor nieuwe werkgelegenheid. Er volgde een enorme overbesteding. Mede daardoor en door allerlei andere factoren had dit tot gevolg dat er toch nog vrij plotseling een economische catastrofe ontstond. De grote economische depressie van de jaren dertig had haar oorsprong in de Verenigde Staten. Amerika bekleedde tot dan een leidende positie in de wereldeconomie. De ineenstorting van de NewYorkse effectenbeurs op donderdag 24 oktober 1929 had tot gevolg dat de economische crisis die hier op volgde zich als een olievlek over heel de wereld uitbreidde. Het bleek later een van de diepste economische depressies die de mens heid ooit heeft gekend. De Nederlandse economie in de problemen Ook Nederland ontkwam niet aan deze catastrofe. Met name de markten voor de landbouwpro ducten stortten in. Dit had een enorme kettingreactie tot gevolg. Het ene artikel nam het andere mee in zijn val. Vooral de veehouders en de vaak daaraan gekoppelde bedrijven kregen het slecht te verduren en hadden moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Steeds meer landarbeiders raakten werkeloos en werden vaak gedwongen aan werkverschaffingobjecten deel te nemen om daar een vaak karig loon te verdienen. Friesland In de provincie Friesland was het al niet veel beter. Arbeiders die min of meer jarenlang bij dezelf de boer hadden gewerkt, werden zonder enige financiële steun in korte tijd op straat gezet. Werke loos! Het bleek dikwijls heel moeilijk om aan ander (al of niet passend) werk te komen. De werk verschaffing was in heel veel gevallen het enige vooruitzicht. Zoals eerder opgemerkt was het loon karig. In veel van die gezinnen begon armoede en honger te heersen. Er moesten nieuwe wegen worden gezocht om het financieel beter te krijgen. Maar waar? Werkverschaffing leek toch de enige mogelijkheid. Ook deze vorm van werk leverde zeer weinig aan inkomsten op, maar was nog altijd beter dan op straat te staan en te worden overgeleverd aan de bedelnap. Op zoek naar een nieuwe toekomst In de gemeente Het Bildt, in het noorden van Friesland, woonden de families Jaarsma, Schat en De Swart. Ook zij ontkwamen niet aan de gevolgen van de economische crisis die de wereld en daardoor ook Nederland teisterde. In het vervolg van dit verhaal zullen we deze families enigszins volgen in hun streven een nieuwe en betere toekomst op te bouwen. - 85 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr. 4 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 7