NGEZONDEN BRIEF - 102 - Stichting Club 1626Wieringen Elft 41 1777 AC Hippolytushoef Historische Vereniging Wieringen, t.a.v. de heer G.J. Visser, voorzitter 29 september 2002 Geachte heer Visser, Recent werden wij geattendeerd op een nogal negatieve beeldvorming rondom onze stichting door de onjuiste weergave van de werkelijkheid in het artikel "De bioscoop op Wieringen (1920-1991)". In het artikel wordt (1980) gewag gemaakt van het feit dat Club 1626 zijn entree in de bioscoop maakte. Dit geschiedde onder ander met als strikte voorwaarde dat de bioscoopactiviteiten behou den moesten blijven. In 1980 werden er rond de 110-duizend gulden aan bioscoopkaartjes ver kocht, doch in de jaren daarna daalde een en ander gestaag tot circa f. 30.000,rond 1988. Dit was een maatschappelijke tendens als gevolg van de opkomst van de video (-verhuur) en de toene mende mobiliteit, waardoor men makkelijker naar moderne bioscopen verder weg ging. Voor kleine zalen was geen toekomst meer en veel bioscopen sloten hun deuren: hier in de regio Schagen en Medemblik. Uiteraard had het dalende bioscoopbezoek zijn weerslag op de financiële armslag van de stichting, doch in goed overleg met de familie De Haan werd dit jarenlang opgelost. Nadien is de gemeente in beeld gekomen. Deze wilde graag het parkeerterrein naast de bioscoop hebben om het centrum te ontsluiten. De familie De Haan wilde echter alleen het parkeerterrein met bioscoop verkopen. Als de gemeente het geheel zou aankopen, zouden er twee vliegen in een klap worden geslagen: de gemeente het parkeerterrein en Club 1626 de bioscoop, om te vormen tot dorpshuis c.q. multicul tureel centrum. De gemeente liet de Raad voor het Jeugdbeleid (een orgaan van de provincie Noord-Holland) een rapport uitbrengen over Stichting Club 1626. De Raad schreef Club 1626 zo ongeveer de hemel in. Met name de omvangrijke schare vrijwilligers, de hoge mate van zelfwerkzaamheid en het onge subsidieerd zijn (subsidie zoals in het artikel wordt genoemd, is er nooit gekomen en uiteraard was er dus ook niet de in het artikel genoemde te leveren genoemde tegenprestatie die de gemeente zou hebben verlangd!) werden geroemd. Het rapport sloot met de conclusie dat Club 1626 uniek was en gekoesterd zou moeten worden. Vooruitlopende op de eventuele verbouwing c.q. modernisering van de bioscoop stelde de provin cie Noord-Holland meer dan 100-duizend gulden beschikbaar en andere bronnen zaten in de wachtkamer in afwachting van het gemeentelijke besluit. De gemeente Wieringen vond echter dat ondanks het advies van de Raad voor het Jeugdbeleid, Club 1626 onvoldoende jeugd- en jongerenwerk presteerde en een bioscoop (gezien de marginale omzet en het feit dat er 'slechts' vrijwilligers werkten eerder een filmhuis te noemen) een commer cieel bedrijf was. Een en ander resulteerde in het gegeven dat Club 1626 de deur achter zich dicht moest trekken en Cinema de Haan verdween om aan de aspiraties van woningbouwvereniging Beter Wonen en de gemeente voorrang te geven. Jaren later heeft de gemeente veel geld moeten fourneren om dorpshuizen c.q. multiculturele cen tra op Wieringen terug te brengen. Toen paste een en ander in het tijdsbeeld. Wij zouden het op prijs stellen als u bovengenoemde informatie in uw verenigingsblad zou willen plaatsen, al dan niet als rectificatie. Met vriendelijke groeten, Namens het bestuur, Stichting Club 1626 Wieringen w.g. Leo de Nooijer en Nico Visser Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr. 4 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 24