ONNEWIJZER VOORMALIGE VILLA "WiRON" -98- door CJ. van der Sluijs Enige tijd geleden werd de zonnewijzer uit de achtertuin van de voormalige burgemeesterswoning, de villa "Wiron" aan de Elft, op zijn nagenoeg oude plek achter het huidige gemeentehuis terugge plaatst, omringd door rozen, zoals dat in de tijd van de burgemeestersfamilie Kolff tevens het geval was. De zonnewijzer werd reeds enige tijd geleden aan de gemeente Wieringen geschonken door mevrouw J.E. Kolff 1921), de 81-jarige jongste dochter van L.C. Kolff jr. (1893-1970), burge meester van Wieringen van 1922 tot 1958. De zonnewijzer is mogelijk reeds ouder dan 1921, het jaar waarin de villa "Wiron" werd opgeleverd en oorspronkelijk afkomstig van één van de huizen die burgemeester Kolff sr. (1867-1922) met zijn gezin in Epe bewoonde, te weten "Coltschote" en later "De Brinkgreve". De zon newijzer moet in dat geval in 1921 vanuit Epe -het laatste gedeelte per schip- naar Wieringen zijn vervoerd. Wie denkt dat afgezien van de zon newijzer werkelijk niets van de villa zelf bewaard is gebleven, nadat deze in 1978 onder haar nieuwe naam "Hypocampus" roemloos met de grond gelijk werd gemaakt, komt bedrogen uit. Toen inmiddels oud burgemeester Kolff de villa in 1962 verkocht en naar Zutphen verhuis de, liet hij het stenen opschrift "Wi ron" uithakken en opnieuw plaatsen in de villa die hij aan de Deven- terweg 95 in Zutphen had gekocht. Daar bevindt het zich nog steeds prominent in de voorgevel, ver weg van de oorspronkelijke plaats, maar met de naam wel herinnerend aan zijn opmerkelijke voorganger die Wieringen 57 jaar lang sierde in een opmerkelijke tijd. De zonnewijzer dient daarmee een blijvende nagedachtenis aan de villa "Wiron en de burgemees tersfamilie Kolff. Vader en zoon L.C. Kolff sr. en jr. hebben respectievelijk gedurende de jaren 1896 tot 1902, 1920 tot 1922 en 1922 tot 1958 als burgervaders Wieringen bestuurd in de roerige en ingrijpende tijden van met name het asielverblijf van kroonprins Wilhelm en de Zuiderzee werken. De aanleiding tot de schenking was dat de familie geen nazaten heeft en met mevrouw Kolff en haar broer zal uitsterven, zodat het uiteindelijke lot van de zonnewijzer tot aan de schenking ongewis was. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr. 4 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 20