- 95 - Epiloog Bij het samenstellen en schrijven van dit artikel heb ik bewust de benaming "woonketen" zo weinig mogelijk gebruikt. Het woord "keten" associeert mogelijk dikwijls met een minderwaardige woon ruimte. Vooral in deze tijd van welvaart, waarin de meeste inwoners van Wieringen een redelijk tot goed onderdak hebben. Ook de vroegere bewoners van de houten woningen kennen nu vaak het genot van een comfortabele woning. Het is zeker voor de jongere generatie moeilijk om zich voor te stellen dat hun ouders en grootouders eertijds, in hun ogen, in minder prettige omstandigheden hebben gewoond en geleefd. Toch moet men bedenken dat in die woongemeenschappen, in onder linge saamhorigheid, veel lief en leed is gedeeld. In deze keten hebben vaak mensen gewoond die "zware arbeid" niet vreemd was. Die, economisch gezien, in een slechte tijd leefden en blij waren dat ze "werk" hadden. Wanneer we door de Wieringermeer rijden of de Afsluitdijk met hoge snel heid "even nemen", moeten we toch even stilstaan bij die mensen die aan het tot stand komen van deze monsterprojecten hebben gewerkt en jaren lang in keten hebben gewoond. Verantwoording Tijdens het voorbereiden en schrijven van dit artikel heb ik veel hulp ontvangen van vroegere bewoners van de "Bildtse keten". Met name wil ik noemen de heren Klaas Schat, Klaas Jaarsma en de familie Pieter van der Meulen. Zonder hen zou het min of meer een "ambtelijk" artikel zijn geworden. Hoewel het "ambtelijk" schrijven mij niet geheel vreemd is, wil ik dit in historische getinte artike len zoveel mogelijk vermijden. Toch ontkomt men er niet altijd aan. In dit artikel heb ik voor het grootste deel namelijk gebruik gemaakt van het historisch archief van de gemeente Het Bildt. En de taal in deze correspondentie is doorgaans ambtelijk. Heel veel dank ben ik dan ook verschuldigd aan de archivaris van deze gemeente, de heer Douwe Zwart. Behalve dat ik van hem het dossier "Bildtse keten" mocht inzien heeft hij er bovendien voor gezorgd dat de Historische Vereniging Wieringen kopieën van het betrokken dossier aan haar archief heeft toe kunnen voegen. Bovendien ben ik de heer Leendert Ferwerda van De Bildtse Post dank verschuldigd. Zijn aanbod om via een artikel in genoemde krant de speurtocht, naar de reden van aanschaf van de noodwoningen door de gemeente Het Bildt, in gang te zetten, heb ik in dank aanvaard. Geraadpleegde literatuur Wiringherland deel 2 van J.T. Bremer Dossier "Noodwoningen op De Haukes", uit het historisch archief gemeente Het Bildt Foto's in welwillende bruikleen afgestaan door: De heren J. Conijn en H. Braad, de heer K. Jaarsma, mevrouw N. Timmerman-Halfweeg en me vrouw B. Nieuwenhuizen-Van der Meulen Noot: Alle inspanningen van diverse media, zoals De Bildtse Post, Radio Eenhoorn, Omrop Frys- lan ten spijt, hebben (nog) niet kunnen leiden tot de reden waarom de gemeente Het Bildt de in dit artikel genoemde noodwoningen destijds heeft aangeschaft. Uit reacties van lezers en luisteraars hebben wij kunnen opmaken dat er in de gemeente Het Bildt destijds dergelijke houten noodwo ningen hebben gestaan. Bestudering van een foto van één van die woningen leidde tot de conclusie dat dit een ander type was dan de noodwoningen die destijds op De Haukes hebben gestaan. In ieder geval gaat de speurtocht, de reden van aanschaf door de gemeente Het Bildt, door. Wellicht dat in één van de volgende "Op de Hoogte"s de oplossing van dit vraagstuk kan worden gegeven. De citaten in het artikel zijn ontleend aan de betrokken correspondentie, en vaak niet gesteld in de actuele spelling. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr. 4 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 17