- 93 - aan de Poelweg. In de jaren dat ze daar woonden hebben ze een aan zienlijk aantal kostgangers over de vloer gehad. Pas na 25 jaar verhuis den ze naar de vroegere bakkerij van Koorn op De Haukes. In hun kin derjaren gingen zoon Klaas en Berend, geboren op 29 september 1938, in Den Oever op de christelijke school. Later verhuisde de familie naar De Belt in het huis waar zoon Klaas nu nog woont. Pier Jaarsma over lijdt op 27 juli 1987. Zijn vrouw was hem een aantal jaren daarvoor al voorgegaan. Ook de familie De Swart heeft heel lang in één van de Bildtse keten gewoond. Veel bewoners De "Bildtse keten"hebben in de loop van de jaren veel bewoners ge kend. In de oorlog hebben Helderse evacués in enkele, toen leegstaande, houten woningen gebivakkeerd. De onderwaterzetting van de Wie- ringermeer heeft het grootste deel van de bevolking hiervan doen vluch ten naar (tijdelijk) andere woonruimte. We noemen dan verder de familie Pieter van der Meulen. Na aanvankelijk een aantal jaren in een woonark in de Wieringermeer te hebben gewoond kwam dit gezin in 1946 naar de Poelweg. Van de (dubbele) houten woning, destijds bewoond door de families Schiphof en Dijkstra, werd één wo ning gemaakt. Vader Pieter deed zelf veel aan het onderhoud van de woning. Voor het overige heb ben de noodwoningen diverse eigenaren/bewoners gekend zoals Bosgraaf,Van Schaik en De Jong. Andere huurders van het terrein In 1956 zag aannemer Klein af van verdere huur van het terrein waar de houten noodwoningen stonden opgesteld. De heer W. Bosgraaf en consorten werden de nieuwe huurders. In 1957 verhuurde de gemeente Het Bildt bij contract de onder grond van de noodwoningen aan de toenmalige eigenaar/bewoners. Dat waren destijds F. de Swart, P.van der Meulen, W. Bosgraaf en J. van Schaik. Deze laatste was weliswaar eigenaar van één van der woningen, maar woonde zelf aan de Molenweg in de Wieringermeer. Aftakeling We schrijven het jaar onzes Heren 1959. In een aan het gemeentebe stuur van het Bildt gerichte brief van 30 mei 1959 schrijft de heer Pieter van der Meulen: Edelachtbare Heren, Daar de woning staande Poelweg 33 (J.F: één van de noodwoningen) thans wordt afgebroken, zal ik de vrijgekomen grond gaarne in huur willen houden, daar ik voor de verhuizing naar Haukes 80a te Wieringen alles in de tuin al had ingezaaid. Voordat de woning goed en wel afgebroken is zal er op de plaats van de woning zelf wel niets meer in dit jaar willen groeien, dat gaarne zal ik voor dit jaar de gewone huur willen betalen. Einde citaat. Hieruit blijkt dat de noodwoningen zo langzamerhand te duur werden in het onderhoud. Een lang zame verkrotting vieTde bejaarde keten ten deel. Pier en Grietje Jaarsma voor hun houten woning Mevr. J. v. d. Meulen met kinderen voor hun houten Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 14e jaargang nr. 4 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 15