-92- Bij de familie Pier Jaarsma was zoon Klaas, toen hij wat ouder was, degene die tot taak had om regelmatig de fecaliën op de tuin te deponeren. Omdat de natuur niet is te stoppen moesten de "huusketonnen" ook in de winter, ondanks sneeuw en ijs, worden geleegd. Tijdens zo'n nachtelijke escapade laveerde Klaas met de ton op de schouder over de sneeuwheuvels, gleed uit.en kreeg de hele inhoud van de ton over zich heen. Zoals eerder vermeld was Pier Jaarsma de contactpersoon tussen de bewoners van de woonketen en de gemeente Het Bildt. Verder hield hij de administratie bij van het verbruik van het water- en de elektra. Het terrein verhuurd Het terrein waarop de 4 dubbele noodwoningen waren geplaatst, had de gemeente Het Bildt inder tijd van winkelier Jan Timmerman gekocht. In oktober 1936 werd het bij overeenkomst aan aanne mer J. Klein te Hippolytushoef verhuurd. Blok aan het been Na een aantal jaren werd de gemeente Het Bildt het beheer van de noodwoningen te veel. Iets op afstand beheren en onderhouden leek wel niet zo goed te werken. Men had er geen goed inzicht in. Bovendien raakte één van de keten onbewoond en de jeugd kreeg dit in de gaten en begon allerlei vernielingen aan te richten. De betrokken gemeente is toen begonnen de woonketen mondjesmaat af te stoten en aan liefhebbers te verkopen. In mei 1936 is Sjouke Jaarsma één van de eerste ko pers. De woning van Jaarsma stond niet op het eigendom van de gemeente Het Bildt maar op een door deze gemeente gehuurd stukje grond. Sjouke zijn broer, Pier Jaarsma, wilde de door hem be woonde keet ook in eigendom maar dit werd in eerste instantie geweigerd. Het door de genoemde gemeente gevoerde beleid was niet geheel duidelijk. Zij weifelde nog. Maar toch! Verkoop van de noodwoningen Zoals eerder gemeld verkocht de gemeente Het Bildt in mei 1936 de eerste noodwoning. In november daaropvolgend besloot zij toch de 4 dubbele noodwoningen ook te verkopen. a. de dubbele noodwoning, thans bewoond door de heer Pier Jaarsma aan Jaarsma voornoemd voor den koopprijs van 50, b. de enkele noodwoning, thans bewoond door de heer Folkert de Swart, aan De Swart voornoemd, voor de koopprijs van 50, c. de beide dubbele noodwoningen, thans bewoond door Pieter Schat en Klaas Schiphof aan J. Klein, aannemer te Hippolytushoef voor den koopprijs van f 100, Een paar maanden later werden de woningen, bewoond door Pieter Schat en Klaas Schiphof, door eigenaar Klein weer verkocht. Eerste verhuizingen In 1937 is de familie Schat de eerste die de gemeenschap van de "Bildtse keten" verlaat. Zij gaat op Westerklief in de oude boerderij van de Erven Lont-Vet wonen. Zij woonden daar samen met nog twee gezinnen. De kinderen gaan dan naar de openbare lagere school aan de Elft. Later verhuizen ze naar de oude boerderij van Frans Lont op Noord-Stroe. Daarna is de familie nog een aantal malen verhuisd. Vader Schat die altijd loswerkman is gebleven overleed in 1963 op 66 jarige leeftijd na een ernstige ziekte. Drie jaar later overleed ook zijn vrouw Rinske Smid Verknocht Het leek wel of de familie Pier Jaarsma verknocht was aan het wonen in de houten noodwoning Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr, 4 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 14