- 90 - Berkhout is tevens de contactpersoon voor het P.E.N. Hij schrijft onder meer in zijn offerte dat de stroom 5 cent per KW/uur kost. Firma Piet Luyt aan de Poelweg biedt aan de waterleiding enz. te willen installeren. Hij wil dit werk uitvoeren voor ongeveer 48,inclusief meterhuur en het plaatsen van de watermeterput. De gemeente Het Bildt geeft aan beide ondernemers opdracht het werk uit te voeren. R. Vlietstra, Handel en Expeditie, Sleepboten en Dekschuiten te Harlingen is één van de vervoer ders die de woonketen naar Ewijcksluis gaat vervoeren. Uit de betrokken correspondentie blijkt dat de 5 noodwoningen in de maand juni van het jaar 1931 op de Haukes gereed zijn voor bewoning. Aanvankelijk was het de bedoeling dat er 3 noodwoningen zouden worden geplaatst. Het zijn er uiteindelijk 5 geworden; 4 twee in één- en 1 enkele noodwoning. De operatie van afbreken, vervoe ren en weer opbouwen had totaal ƒ1500,gekost. Aankoop van het terrein Even daarvoor had de heer Jan Timmerman als eigenaar van het door de gemeente Het Bildt gehuurde terrein aan genoemde gemeente te koop aangeboden. De gemeente accepteert dit aan bod en wordt eigenaar van het terrein, groot 1930 m2, waarop de noodwoningen zijn geplaatst. De woningen worden tot 1932 tijdelijk be woond door arbeiders die in de Wieringermeer werkzaam zijn. Dat betekende dat zij door de week in de keten waren gehuisvest, terwijl hun gezinnen vooralsnog in Friesland bleven wonen. Greppelen met mankracht in de Wieringermeer Zoals eerder gemeld hadden, eind 1930, de drie Bildtkers, Pier Jaarsma, Pieter Schat en Folkert de Swart werk in de pas drooggemaak te Wieringermeerpolder gevonden. Zij werden allen in dienst genomen van de Directie Wieringermeer. Later kwamen ze in dienst van de Cultuurmaatschappij "De Wieringermeer". Het was eigenlijk allemaal een verkapte vorm van werk verschaffing. Het loon, ten opzichte van wat zij in hun vorige werkkring (ook werkverschaffing) ver dienden, was redelijk. Uit een circulaire van de District-Arbeidsbeurs voor Friesland valt op te maken dat landarbeiders, gezinshoofden en eventueel medewerkende zoons, een uurloon van 35 tot 40 cent bij de Cultuurmaatschappij konden verdienen. Het werk bestond voorna melijk uit diepspitten, greppelen en draineren. Zwaar werk was dat! Piet Schat kon na een tijdje paardenknecht bij de maatschappij worden. Later werkte hij in het seizoen veel op de dorsmachine van Meijer uit Wieringerwerf. Meijer kwam oorspronkelijk ook uit Het Bildt. Piet Schat verdiende zijn brood verder als los werkman. Alle werk dat beschikbaar was pakte hij aan. Van Pier Jaarsma kan hetzelfde worden verteld. Hij heeft later veel, als los werkman, bij diverse boeren gewerkt. Graandorsen op het land Pioniers Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr. 4 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 12