Niet prettig De gemeente Het Bildt vond het niet prettig dat een groot deel van de in oorsprong in de land bouwsector werkzaam zijnde bevolking geen werk meer binnen haar grenzen kon vinden. Gelukkig boden de aanleg van de Afsluitdijk en de inpoldering en het ontwikkelen van de Wieringer- meerpolder wel emplooi. Dat betekende echter dat een deel van de bevolking die een nieuwe werk kring elders had gevonden langere tijd van huis en haard waren verstoken en gedurende die tijd onder vaak minder comfortabele omstandigheden moesten leven. Woonruimte De gemeente Het Bildt wilde aan die minder prettige omstandigheden tegemoetkomen door voor haar ingezetenen, die in "de vreemde" werk hadden gevonden, een humanitaire daad te stellen. In een aan de gemeente Wieringen gerichte brief van 11 november 1930 verzoekt zij om vergun ning voor het oprichten en doen bewonen van 3 dubbele houten woningen, bestemd tot tijdelij ke huisvesting van personen, die werkzaam zijn bij grondwerk of soortgelijk werk. De woningen zullen worden gebouwd te De Houkesop een nader door den Correspondent der Arbeidsbemiddeling te Hypolitushoef aan te wijzen plaats. En verder: de bewoners der woningen zullen werkzaam zijn bij het in cultuur brengen van den Wieringermeer- polder, welke werkzaamheden vermoedelijk twee jaar of langer zullen duren. Hierna volgde een beschrijving van de te bouwen noodwoningen. De geheele woning bestaat uit schotten, welke met bouten aan het stijlwerk worden bevestigd. De fundeering wordt gemaakt van Groninger steen of kalkzandsteen. De buitenwanden bestaan uit dubbel houtwerk, de buitenschotten zijn 5/8"puntschrooten, de vloer uit 19 m/m geschaafd en geploegd. Het schot tusschen beide woningen is zwaar 318". Dit schotwerk is dubbel. Het dakhout, hetwelk is bevestigd op gordingen, muur plaat en nok is zwaar 5/8". De dakbedekking bestaat uit asphaltpapier. De gooten zijn samengesteld uit schrooten waarin zink of rubberoid. De ramen zijn naar buiten draaiend. De rookleidingen zijn gemaakt van steen voor elke woning één apart rookkanaal. De gemeente Wieringen antwoordt bij brief dat op grond van de Woningwet weliswaar voor het plaatsen van de noodwoningen vergunning is vereist maar omdat de woningen aan een gemeente behoren is in dit geval geen vergunning noodzakelijk. Afbreken, vervoeren en zveer opbouzven Uit de overeenkomst die betrekking heeft op het afbreken, vervoeren en weer opbouwen van de noodwoningen resumeren we het volgende: De betrokken noodwoningen bevinden zich op een terrein te Sint Anna Parochie. Na het afbreken dienen ze te worden vervoerd en te De Haukes weer worden opgebouwd. Dit werk wordt in opdracht uitgevoerd door Sijds van Noord, timmerman te Sint Anna Parochie. Omdat de keten niet zijn gemeubileerd, dient de timmerman deze te voorzien van tafels, houten banken met rugleuningen en, voor zover niet aanwezig, een ledikant in elke slaapkamer. Voor elk ledikant dat in een slaapkamer wordt bijgemaakt ontvangt Van Noord een vergoeding van f 8,en voor een ledikant in de woonkamer f 11,50. De verzekering voor brand- en stormschade komt voor rekening van de gemeente Het Bildt. Plattegrond van een dubbele "Bïldtse Keet - 88 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr. 4 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 10