FfrffETX^J - 63 - Een "echte" bioscoop De condities, waarop de voorstellingen in de achterzaal van Hotel De Haan gehouden werden, voldeden na verloop van tijd niet meer aan de eisen, 't Werd een beetje gevaarlijk. Sommige films trokken zoveel bezoekers, dat ze de zaal uitpuilden. Als er iets zou gebeuren, brand b.v. waren er niet voldoende uitgangen om snel weg te kunnen. Bovendien was dat telkens neerzetten en oprui men van de stoelen toch wel lastig. Behalve films vertonen, waren er regelmatig andere festiviteiten in de zaal. Dus ontstonden er plannen een echte bioscoop te laten bouwen. Martinus de Haan en vrouw Trijntje hadden nog het huis nr. 18 aan de Hoofdstraat, ongeveer tegenover het hotel. Een huis met een boomgaard en een erf, niet groot genoeg om een bioscoop op te zetten. Ze kochten achter de boomgaard een stukje grond van de R.K. kerk. Samen met de boomgaard voldoende om Cinema De Haan op te bouwen, dat gebeurde in 1932. UITSLAG AANBESTEDING BIOSCOOP THEATER N.V. „DE HAAN," door het archi tectenbureau Peters en Baanders. Inschrijvers P. Doves, Wieringen f 20947.— S. de Boer, Drachten f 21500.— W. Hermans, Wieringen f 21800.— Gebr. Boersen, Wieringen f 22666 J. C. Klein, Wieringen f 23270.— R. K. Koppen, Alkmaar f 23295.— J. Faus, Nieuwe Niedorp f 23600.— Hoornsman, Jullanadorp f 24025.— Rutsen, Nieuwe Niedorp f 24150.— S. Blaauboer, Wieringen f 24695.— J. C. de Vries, Wieringen f 24800. Begrooting I 23514.—. Gunning aangehou den. Martinus de Haan was niet kapitaalkrachtig genoeg om deze uitgave zonder hulp te doen. Op een doordeweekse dag ging hij dus naar Jan Bakker om geld te lenen voor de bouw. Op advies van zijn vrouw had hij z'n zondagse pak aangetrokken met de rubber boord. De vrouw van Bakker zou later zeggen: "Wat verbeeldt dieTinus de Haan zich wel, midden in de week met een rubber boord om." Maar het geld kwam er. Bouw Cinema De Haan Er werd een tekening gemaakt door de architecten Peters en Baanders uit Den Helder. Er werd een inschrijving gehou den en aannemer Piet Doves mocht het gaan doen voor 20947,Er zal een bios coop gebouwd worden met 465 zitplaatsen. In 1933 was het werk klaar en de bioscoop werd officieel in gebruik genomen, op de eerste kermisdag. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr. 3 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 9