Zondag ams„ u VAN ALLE GEMAK KEN VOORZIEN - 61 - Uit advertenties blijkt dat de reizende bioscoop nog wel op Wieringen films vertoonde, in 1926 bv. nog in Den Oever. Dat was heel handig bedacht: in Hotel "De Haan" draaide het voorprogramma met journaal, recla me en voorfilm. Tegelijkertijd werd met de reizende bio scoop in Den Oever de hoofdfilm vertoond. Dan was er een lange pauze én in Den Oever én in Hippolytushoef. In die pauze werd het voorprogramma geruild met de hoofdfilm, er reed dus iemand van Hippolytushoef naar Den Oever en weer terug. Daarna werd in Hippoly tushoef de hoofdfilm vertoond en het voorprogramma in Den Oever. Dat zou je daar beter een na-programma kunnen noemen. Het was wel duidelijk dat je uit één gehuurde film tweemaal inkomsten had! Er werd een begin gemaakt met de Zuiderzeewerken. Daardoor kwamen uit alle delen van Nederland mensen naar Wieringen. Die verbleven hier langere tijd en had den behoefte aan vertier en zo werd het plan geboren van een vaste bioscoop. Bioscoop De Haan De reizende bioscoop was gestopt, de Zuiderzeewerken begonnen, Bernard Kraan had ervaring met bioscoopvoorstellingen. In Hotel De Haan waren Martinus en Trijntje de baas. Toen werd het plan ontworpen een filmcabine voor de projector te bouwen aan de achterkant van Hotel De Haan om zo filmvoorstellingen te kunnen geven. De achterzaal werd filmzaal. Het toneel werd het "bal kon" en het filmscherm kwam tegen de voorzaal te hangen. In 1925 werden de eerste films ver toond, die moesten nog met de hand door de projector worden gedraaid. De ingang was in de Kerkhofsteeg. Daar was de kassa, bemand (bevrouwd) door Nel de Haan. De entree was 50 cent of 75 cent, afhankelijk van de plaats. Voor 1 gulden zat je op het balkon. De filmvoorstellingen waren zaterdags en zondags. Maar op vrijdagavond werd proefgedraaid. Dan kwamen Jan nes Bosker - van de radiozaak, de burgemeester, de pas toor en de dominee. Jannes kwam om te weten wat hij als explicateur bij de - toen ook nog - stomme films moest vertellen. Burgemeester, dominee en pastoor kwa men kijken of ze wel hun goedkeuring konden geven. Stel je voor dat de film een slechte invloed zou hebben. En dan kwam er meestal nog iemand van de muziek om te kijken welke melodietjes bij de film pasten. Er werd tijdens de film en in de pauze muziek gemaakt door een orkestje. Bestaande uit Meijert Kooij, viool, Jan Bruul, saxofoontrompet en viool, Kees Poel, piano en Jan van Kees van Maartje (Tijsen) slagwerk. De Reizende Wleringer BIOSCOOP in de zaal van JURRIE LONT Oever. liet Concours op Wieringen. Achteraan Hotel De Haan de filmcabi ne. Foto genomen ongeveer een maand voor de afbraak in 2002. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr. 3 - 2002 liet groolc lilmwerk Benevens de klucht Exlra nummor De Directie,

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 7