Reizende bioscoop: Eerste Wieringer Bioscoop Onderneming Marie de Haan, dochter van Martinus en Trijntje trouwde met Bernard Kraan. Het was voor Bernard het 2e huwelijk. Hij was eerst getrouwd met Pietertje Luijt. Die overleed op 30 jarige leeftijd. Bernard paste goed in de familie, hij had ook ondernemingsgeest. Hij handelde in van alles en was mede stimulator van de zg. reizende bioscoop. Aan de keukentafel bij Martinus en Trijntje werd het plan geboren een filmprojector te kopen, die in een vrachtauto te zetten en daarmee in diverse plaatsen films te gaan vertonen. Ber nard Kraan kreeg hulp van zwager Bertus de Haan, die technisch en heel handig was. En zo werd de E.W.B.O. Eerste Wieringer Bioscoop Onderneming opgericht. Een kleine vrachtauto met een huif, want de projec tor moest wel droog blijven. De auto werd bestuurd door Cor Bosker van de drukkerij van de Wieringer Courant. Hij was welbespraakt en omdat het in die tijd nog stomme films waren, vertel de hij erbij. Bernard Kraan was de man van de financiën. Hij verzorgde de contracten met de film verhuurbedrijven en bemande de kassa in de plaatsen waar de voorstellingen plaats vonden. De families Luijt, De Haan en Bosker waren allen zeer ondernemend en hebben daardoor bijdra gen geleverd aan de bekendheid van Wieringen. Filmvoorstelling vanuit de vrachtauto De reizende bioscoop gaf voorstellingen door een groot deel van de kop van Noord-Holland. In het kasboekje van 1924, bijgehouden door Bernard Kraan, komen de volgende plaatsnamen voor: Aartswoud, Kolhorn, Barsingerhorn, Winkel, Nieuwe Niedorp, Warmenhuizen, Callantsoog, Van Ewijcksluis en natuurlijk Wieringen. De vrachtauto ging over met de postboot van Jo Baijs. In 1924 kostte zo'n overtocht met 3 man 13,Dan reden ze naar het dorp waar de voorstelling zou plaats vinden, meestal in het dorps café. De vrachtauto werd zodanig voor een raam geplaatst (dat open kon) zodat de projector z'n werk kon doen. Binnen was een laken gespannen en zo kon de film vertoond worden. Bernard Kraan inde de entree, die was een dubbeltje. Bij de film werd verteld en soms was er muziek bij. Dan speelde Jan Bruul. Een paar titels van films uit die tijd zijn: "Bruid van de zee", "Moeder", "Vlammende hartstochten" en "Wat en half wat". Deze laatste werd ook gebruikt voor kindervoor stellingen. In 1924 was Wieringen nog een eiland. De overtochten waren nogal duur en de mannen van de reizende bioscoop werden wat ouder. Redenen om er eind 1924 een punt achter te zetten. Het leverde financieel heel weinig op. In 1924 bedroeg de winst 41 cent. Bernhard Kraan met zoon Piet. De bus links werd "de ouwe republiek" genoemd. De boerderij is van Meijert Lont op Zand- buren, waar nu de bussen van Rasch staan. - 60- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höógte" - 14e jaargang nr. 3 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 6