laas Maaskant (1898 -1977) GEMEENTE ONTVANGER EN FOTOGRAAF 0 door A. Zwarts In 1924 roepen Burgemeester en Wethouders van Wieringen sollicitan ten op voor de betrekking van: GEMEENTE ONTVANGER (tevens kassier der Zeegras-Exploitatie!) De jaarwedde bedraagt 940,met 4 twee- jaarlijksche verhoogingen van 105,klimmende tot 1360, Uit de sollicitanten wordt Klaas Maaskant benoemd, geboren in 1898 in Blaaksche Dijk Hoeksewaard en sinds 1921 werkzaam als ambtenaar van de gemeente Wieringen. Maaskant kwam uit een boerengezin met 6 kinderen. De boerderij ging over op een oudere broer. Klaas moest een ander beroep zoeken. Zijn voorliefde voor het zeemansberoep kon hij als brildragende niet waarma ken. Een beroep dicht bij zee, op Wieringen, was een haalbaar alterna tief. Wieringen bruiste in die tijd van leven door de Zuiderzeewerken. Al gauw werd een hobby van Klaas Maaskant voor dat werk geprofessionaliseerd. Als fervent en kundig fotograaf trok hij er vaak op uit om alle veranderingen vast te leggen voor het nageslacht. In tal van boeken over de aanleg van de Afsluitdijk en de drooglegging van de Wieringermeer vindt men zijn foto's terug. Vele gerenommeerde persbureaus maakten van zijn diensten gebruik. Ook leverde hij foto's waar ansichtkaarten van gemaakt werden. Opdrachtgevers waren o.a. camping Waddenzee, camping De Gest en Hotel Wiron. Bij het veertigjarig jubileum in 1960 wordt Maaskant om schreven als eenvoudig en be scheiden van aard, die veel voor de Wieringer gemeen schap heeft betekend. Zo was hij o.a. lid van de Burger Brandwaarborg Maatschappij "Wieringen". Voor die ver diensten ontving hij in 1960 de "erepenning in zilver met oorkonde" van de gemeente en werd daarmee de derde ereburger van Wieringen. Bij de bevrijding van het noordelijk deel van Nederland door de Canadezen. Hier de schooljeugd met de bevrijders op het terrein van de Wie lerbaan in Hippolytushoef. - 32 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr. 2 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 6