EN BOEKJE OPEN. over het archief van de Historische Vereniging Wieringen (1) Het is wel bekend bij de leden dat het bestuur van de Historische Vereniging Wieringen in de loop der jaren een flinke hoeveelheid boeken, foto's, krantenknipsels, advertenties enz. heeft verzameld. Vooral Jaap en Nel Fijnheer hebben zich daar vanaf het begin mee beziggehouden, en nu vind ik, Nel, dat het tijd wordt daar eens wat meer over te vertellen. Vandaar deze rubriek, die meerdere keren zal verschijnen. Bij dat verzamelen bleek al spoedig dat 't niet zinvol was deze gegevens zonder verdere registratie in een kast te zetten. Na korte tijd kun je niets meer terugvinden. Gelukkig diende zich hulp aan in de persoon van Ferry Fierst van Wijnandsbergen (Wilhelminalaan 1). Hij heeft verstand van archi vering en hij heeft geholpen een systeem te bedenken waardoor je iets terug kunt vinden. We bedachten met ons drieën een codering, Ferry omschreef de boeken enz., zette dat in de com puter en via een zg "uitdraai" ontstond een kaartsysteem. Alle boeken, albums, mappen, kaarten enz. kregen een code en een nummer. Jullie zullen wel begrijpen dat het nogal wat tijd heeft gekost (en nog kost), want de vereniging heeft ondertussen 8 kasten vol in de openbare bibliotheek staan. Na een poosje met dit systeem gewerkt te hebben, ontdekten we dat er toch tekortkomingen wa ren. B.v. breng je stukken over ruilverkaveling nu onder bij de rubriek "landbouw" of bij "ruimtelij ke ordening"? Er moesten dus nieuwe rubrieken bedacht worden en soms moesten boeken dan weer ondergebracht worden in een andere rubriek. Dat betekent overnummeren en opnieuw indelen, 't Kostte soms zoveel tijd, dat Riet Lont en haar medewerkers uit de openbare bibliotheek zeiden: "Zijn jullie daar alweer?" "Ja," en dan zette ze ook nog koffie voor ons. Af en toe gingen we ook op zondag. Voorbijgangers die ons kenden, riepen dan: '"t Is een rustdag, hoor." Omdat wij het leuk vinden om het archief van de Historische Vereniging Wieringen (want zoveel is het ondertussen wel dat 't de naam "archief" verdient) zo goed mogelijk op te zetten, valt ons dit niet zwaar. Natuurlijk zijn we geen professionals, 't blijft amateur-werk. Maar eens in de maand als onze bibliotheek wordt opengesteld voor leden en belangstellenden, wordt er dankbaar gebruik van gemaakt. Dat zijn bijzonder gezellige avonden of middagen. En zo af en toe wordt er ook gebruik van gemaakt door personen, die willen afstuderen op een onderwerp waar Wieringen in voorkomt. Of scholieren gebruiken boeken en/of foto's voor projec ten. En natuurlijk niet te vergeten de mensen, die hun stamboom uitzoeken. Die vinden zeker heel wat achtergrondinformatie. Jaap en ik proberen al die belangstellenden zo goed mogelijk te helpen. En wij worden weer geholpen door, natuurlijk, Ferry Fierst van Wijnandsbergen, die alle nieuwe aanwinsten weer van een omschrijving voorziet. Ook hulp van Jan Conijn, die veel advertenties heeft verzameld en in albums doet. Hulp van Arend de Vries, die alle doop-, trouw- en begraafboe- ken heeft geklapperd en in ordners gedaan. Hulp van Grietje Wilms, die alles over de kerken aan het herschikken is. Wij, Jaap en Nel Fijnheer, hebben ondertussen alle begraafplaatsen van Wieringen geïnventari seerd, d.w.z foto's gemaakt van de grafstenen, in albums met de tekst ernaast (voor zover aanwe zig). Al deze gegevens bij elkaar vormen ondertussen een mooie collectie. - 30 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 14e jaargang nr. 2 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 4