k en Jaap bij et Spoor en et Maleorke van Dirk - 12 - Et was in de hörrest van 1932 toen er un advertensie sting in de Wieringer, van Menske vraagt voer werk bij et spoor in de polder. Wij had- de hier nag gien spoor, maar dat zal wel komme en sie zogte menske die dat zoue anleage, as de oafsluutdiek klaar was. Deer was een vergaring in café De Ster* op het Kerkplein. Wij ware fïsker menske maar deer was niet veul meer te fangen, de ansjoop en de hering was aollegaar niks, we konne gien cent meer verdiene in die tijd, et waar heel dunne tjes. Jaap kwam èves bij mij tuus en had et er over en zeit: "Wullem we moste deer es naar toe gaan en der es kieke of dat niks voer ongs is." Mien vrouw had er niks mee op en sie zei: "Et is weer in een kefé en dat is aollegaar niks waard." Maar we raakte toch heen. Deer was een man die vertelde over de mederne tijd en over et spoor en sö en wij luusterde naar sien mooie woorde. Maar op een end konne we vrage, wat we konne verdiene en wat voer werk et was. Hij zei, dat we die spoorstafe leage moste en eerst moste we lere hoe dat ging en deerom moste we naar de polder want dèèr waar al een spoor anleid, maar deer most een endje dubbel spoor urreges leit worre en konne we lere hoe et most. De verdienste ware in orde, dus wij wilde dat wel doen. Eves na oaflöóp van de vergaring krege we een borreltje van et spoor, maar dat bleef er niet bij ien, we bestelde der nag een paar of eigelek wat te veul en we raakte op ongs wiendbrèèuwen naar hüüs en deer was et kerremis, dat ken je begripe. De vrouw ging brieskend te keer en zeit: "Blief jij maar gewoon fïske en haal niet zokke rare dingen in je hóófd". Maar na ien week was et sust en wij raakte toch heen. We wiere haald mit de bus van Cor van Tinus en kwamme an ogtes om zeuven uur en krege ongs werrek opdroegen. We moste die spoor stafe op een diek leage met houte bielse deer onger en den vastslaan met ieseren pinne, deer was een kraantje bij voer et zwèère werrek. Et gong aollegaar goed en et werrek viel ongs niet oaf. We benne só een week an de gang en hadde al een mooi enje dèèn en we hadde skofttijd en Jaap zei teugen mij: "Dirk ik geloof dat et nooit goed komt, want as je in de vèèrte kiek den lópe die iezers naar mekaar toe en deer ken den nooit gien spoor overheen, want den lazert ie deer toch oaf an et end." Ik zeg: "Dat is gesichtsbedrog Jaap, dat liekt maar só, want wij heawe die stafe goed uut mekaar leit." Maar Jaap zeit: "Ik gaan toch es een endje die kangt op om te kieken." door Jan Rasch Wieringen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hèögte" - 14e jaargang nr. 1 - 2002

Op de Hòògte - Wieringen | 2002 | | pagina 14