et Broeker- en Marske Sluisje - 103 - door Jac Feenstra (in het licht van de wording van Wieringen) Woord vooraf In het artikel over het Normersluisje in "Op de Hoogte" nr. 2 van 2001 heb ik melding gemaakt van twee andere sluisjes, welke zich destijds in de Noordelijke zeewering van het eiland Wieringen hebben bevonden. Onderzoek naar deze sluisjes, die gedurende eeuwen het overtollige boezemwa ter van Wieringen hebben afgevoerd, wordt extra bemoeilijkt doordat er nauwelijks iets over be kend is in de diverse archieven. De sluisjes waren er gewoon en behalve het noodzakelijke onder houd aan de afsluiting en de bediening van deze kunstwerken behoefde er weinig aan te worden gedaan. Toch is het interessant om ook in de geschiedenis van deze sluisjes te duiken. Gelet op het voorgaande is het bijna onontkoombaar dat in het nu volgende artikel citaten worden gebruikt die door vroegere onderzoekers reeds op schrift zijn gesteld. Inleiding Wie in meer of mindere mate onderzoek doet naar de geschiedenis van Wieringen of zich daar in heeft verdiept is het bekend dat het voormalige eiland Wieringen in de huidige vorm in de Middeleeuwen is ontstaan. Het door water omgeven gebied is echter in de loop van de geschiede nis voortdurend van vorm veranderd. Hoe het eiland, geologisch gezien, is ontstaan staat uitvoerig in diverse literatuur beschreven. De boeken van drs. J.T. Bremer zijn hier een duidelijk voorbeeld van. Toch is het interessant om in het kader van dit artikel (nog) even bij de "schepping" van Wieringen stil te staan en samen met u terug te gaan in de tijd. De wording van Wieringen in vogelvlucht. Wieringen en een deel van Texel zijn voor het grootste deel gevormd tijdens het Pleistoceen (de ijs tijden) De door het ijs uit de poolstreken aangevoerde keileem en keien bereikten op sommige plaatsen in ons gebied lagen van 18 meter dikte. De uit keileem en keien bestaande bulten staken ver boven het omringende gebied uit. Voor korte tijd een eiland Tussen de ijstijden, de zogenaamde Eemtijd (ca. 100.000-50.000 jaar geleden) steeg de tempera tuur. Door het afsmelten van de gigantische gletschermassa's (op sommige plaatsen had het ijs wel een dikte van 2000 meter) steeg het zeewaterniveau en het gebied rondom het toenmalige Wie ringen kwam onder water te staan. Wieringen werd een eiland. Een eiland dat veel groter was dan het gebied dat in het recente verleden als het eiland werd beschouwd. Geologisch gezien echter niet voor lang. Weer deel van het vaste land De laatste ijstijd had tot gevolg dat de zeespiegel tientallen meters daalde. Vergeleken met de huidi ge zeespiegel was dat verschil wel 130 meter. Als gevolg van de daling van het zeeniveau lag het omringende gebied van Wieringen en Texel droog tot enkele tientallen kilometers ten westen van onze tegenwoordige kustlijn. Wieringen maakte weer deel uit van het "vaste land". In het Holo- ceen, een tijdperk dat ongeveer tienduizend jaar geleden begon, veranderde het klimaat en steeg de temperatuur met als directe gevolgen dat de plantengroei weer op gang kwam en door het smelten van het ijs de Noordzee al weer aardig vol begon te lopen. Wederom een eiland In de loop van de jaren bleef de zeespiegel stijgen. Ongeveer vijfduizend jaar geleden bereikte de waterstand een zodanig niveau dat West- en Noord-Nederland onder water kwamen te staan. De Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 5 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 9