- 100- zó gien vrouw die op oalle dage lóópt naar de Hoelm jage ken". "Ja vrouw", zei Gerlof "iederien weet dat je geliek hew, maar we wete ok oallegaar wat die Heer Aldert voer een kirrel is. Wat ie in z'n hóófd haald het moet beure, weer of gien weer. En of je nou op oalle dage lóóp of niet, dèèr houdt zok volk tach immers gien rekening mee. Zelf worre ze dèèr mit een speulwage naar toe rede en hoe een aar deer moet komme moet een aar maar zien. 't Liefste zou ik ok thuus blieve want je weet zelf net zó goed as ik hoe borstig ik de leste tijd bin. Maar mocht je der ooit nag der 's oallien voer komme te staan den weet je ok dat je nooit van ze levesdage op steun van de kerk hoef te rekene as je niet teld bin. We moste ongs aanstongs maar zó gnap meugelijk inpakke en den tach maar kieke hoe veert of we komme kenne". Temet meer dóód den levendig strompelde ze de kamer in weer Heer Aldert zat te telle. Ze ware zó blijd as blik dat ze efkes zitte konne. Dat duurde echter niet lang want oal gauw wist Heer Aldert wat ie wete wou en stinge ze weer bute op 't strèètje. 't Geluid van de dichtklappende deur was nag geniese wegstörreve of Reinouwtje begon te gute as een kien. Nou dat ze deer efkes bij de warme kachel zete had voelde ze pas goed hoe lóvig of ze was. As een volle boeskippetas hing ze an Gerlof's erm, die zelf ok een kleur as een skutteledoek had. Terwijl Gerlof mit z'n rooie zaddoek de snot en trane van Reinouwtjes wange veegde zei die: "Voer we weer op huus an gane moste we eerst maar's kieke of we hier of deer niet efkes uutzakke kenne". "Nou as dat zou kenne grèèg want ik hew temet gien biene meer om op te staan", snotterde Reinouwtje. Bij 't eerste 't beste huus wat ze teuge kwame vroeg Gerlof of ze der efkes inkomme mochte om wat uut te ruste. De vrouw die hullie te woord sting zag in ien oog opslag hoe Reinouwtje der an toe was en nóde ze veerder te komme. Doe ze in de kamer ware krege ze in de gate dat ze hier in ien van die stille kniepkes belangd ware. 'tWas er zó vol as een oai en 't hele vertrek sting blauw van de róók. De gastvrouw joeg astrant een paar jonge kirrels overend en bóód ze de vrijgemaakte stoele an. "Gaan jullie hier maar zitte m,n hart" zei ze tot Reinouwtje "en zeg maar wat jullie hewwe wille". "As 't niet teveul drokte voer je is zou ik grèèg een klein suupke warme melk luste", zei Reinouwtje zachjes. De vrouw knikte en een poske later zate ze boaiegaar an een gróte nap warme geite-sukelademelk. De róók en dranklucht was er om te snije. Reinouwtje voelde der helegaar niet lekker worre. 't Klamme zweet sting temet een duum dik op 'r poet. "Ik wil der uut Gerlof, we moete hier gauw vandaan" zei ze. De gastvrouw, die dat ok hoord had zei bezorgd "ja m'n hart 't is hier ok veul te benauwd voer je. Maar as je só drief deur nat van 't zweet bin moet je je eige goed in acht neme hoor. As ik jou was ging ik eerst maar een torntje in de boet bij de geit. Deer is 't ok nag wel te harde. Kruup deer maar lekker stief teuge de geit an in 't hooi en gaan den mörrege maar weer op huus an. Want hoe grèèg of ik 't ok zou wille, in huus hew ik mit gien meugelijkheid plaas vour je". In de boet zweelde Gerlof wat los hooi bij mekaaar en maakte zó een lekker bedje naast de geit. Mit een diepe zucht liete ze der boaigaar languut in 't hooi zakke. Lekker toedekt mit een sprietzeilke van een zwanebóótje dat ie teuge 't achterskot an een spieker had zien hange lage ze dèèr en doe duurde het niet lang meer of ze hadde de slèèp te pakke. Zó teuge 't lemiere van de dag maakte Reinouwtje Gerlof wakker en zei: "Je most maar 's gauw örreges gaan kieke of je gien hulp viende ken, want ik denk dat 't nou temet zó veert is". Efkes later stoof Gerlof mit een gang de deur uut om mit horte en stóte an de vrouw van de boet te vertelle hoe of de vlag erbij hing. Die waarskouwde drekt een buurvrouw die zoks wel meer bij de hangd had had. Een braaf uur later was oalles achter de reag. Bij gebrek an beter lag 't kleine popke wikkeld in een flinke boaie gezongdheid en een luustere boezel in Reinouwtjes erreme. De inderhaast optrommelde vroedvrouw had 't niet over der hart verkriege kenne om te zegge wat ze in 't zwakke skiensel van de keerslantere bij de geboorte van 't popke zien had. Oalles zat er den wel op ender an, oalliendig zie wist, dat 't kleine boaike mit een fluus om zien hóófd op de wereld komme was. Ze wist ok dat zokke kiendere mit de helm gebore ware en later in de toekomst kieke konne maar zelf nooit gelukkig zouwe worre. Dat leek voer zokke wel niet wegleijd te weze en deerom vong ze 't beter der maar niet over te prate. Dat had ze den ok niet dèèn; ze had enkeld zeid dat ze die ochtend in de geiteboet van Immetje een heel bezonder boaike haald had. De menske van de Hoelm zórgde goed voer 't kleine huushouwentje in de boet. Om beurte kwame ze oallegaar efkes kieke en zóas dat bij een kraambezoek hoorde name ze ok oallegaar wat mee. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 5 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 6