NGEZONDEN BRIEVEN - 120- Beste mensen, Het artikel in op de Hoogte, 13e jaargang nummer 4 heb ik heel interessant gevonden. Het ging over de gasfabriek op Wieringen. Bedankt Nel Fijnheer-Rotgans! Op pagina 76 staat bovenaan de pagina een foto van 't Kerkplein met als onderschrift "rechts woning en postkantoor van de fam Bruul". Dit moet echter zijn links op de foto. In het midden van de woning ziet u het Rijkswapen boven de deur van 't postkantoor. Kantoorhouder was eerst Jan Bruul later zijn zoon S. Bruul welke eerst postbode was maar later zijn vader opvolgde als "brievengaarder" zoals men dat toen noemde. Jan Bruul was de organisator van het verenigingsleven in die tijd, humoristisch voordrachtskunste naar op Wieringer Nutsavonden, medeoprichter van de Burger Brandwaarborg Maatschappij, boekhouder van de Gemeentelijke Zeegrasexploitatie, liefhebber van muziek en medeoprichter van "Harmonie". In de woning rechts op de foto woonde R Bruul hij was huisschilder en in z'n vrije tijd fotograaf, amateur-decor- en kunstschilder, muzikant, ook nog een tijd directeur van "Harmo nie", toneelspeler enz. Mijn vader noemde hem altijd "Piet de Kat". Hij was de vader van de later overal bekende Trijn Bruul telegrambestelster P.T.T. en organiste van de Nederlands Hervormde kerk. Van Gerritje Bruul-Lont (foto blz. 83) vertelde mijn vader het volgende. Boerenzoon Jan de Vries, "Jan van Simon van Maarten" uit de Normert bestelde bij Gerritje aan de tapkast "geef mij maar wat ik ben" (hij bedoelde boerenjongens) Maar omdat Jan nogal een grapjas was gaf Gerritje hem een glas Quast (citroenlimonade) Van Nic. Kuiper gasfitter van de gasfabriek en eigenaar van de winkel "Grand Bazar" vertelde hij het volgende. Een klant had lekkage aan een platdak en Kuiper moest het lek zien te vinden. Na een tijdje ontving deze klant een rekening met de volgende tekst: "Lek gezocht maar niet gevonden 0,75" Mooie verhalen uit lang vervlogen tijden, wie weet er nog meer? Nan Kat Onderwerp: Reactie op een foto 23-07-2001 Geachte redactie, In "Op de Hoogte", 13e jaargang no. 3, blz. 71, zag ik een foto van een schuurtje met een zoge naamde "makelaar" er op. Men moet raden waar dit schuurtje op Wieringen staat. Met verbazing keek ik naar dit symbool. Het is een algemeen bekend symbool uit Friesland. Het heeft niets met Wieringen te maken. De naam er van is "üleboerd" of in het Nederlands "uilenbord". Deze borden komen voor op boerderijen. Al deze borden hebben als gemeenschappelijk kenmerk: - Een driehoek. Deze ontbreekt op de foto. - Twee tegengestelde zwanen. - Een makelaar. Op de driehoek zijn de zwanen bevestigd, met daar tussen in de makelaar. Het gedeelte tussen de halzen van de zwanen is kenmerkend voor de streek. Er zijn 6 hoofdkenmerken die bepalend zijn voor de streek in Friesland. Onder en boven dit kenmerk zijn diverse betekenisvolle symbolen aan gebracht. Het bord wordt meestal bevestigd aan de voorkant van de schuur. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 5 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 26