- 119 - Het aambeeld dat opa Metse laar 100 jaar geleden aan de Noorderweg steeds heeft ge bruikt is nu te vinden in Jan's bedrijf aan de Elft. Dieuwertje wordt ziek en Si mon en Marie verzorgen haar tot aan haar dood. Ze is 84 jaar geworden. Jaap woont de laatste jaren van zijn leven in het zorgcentrum Winkelmade in Winkel, waar hij in 1988 sterft. Hij is dan 81 jaar. Sindsdien staan smederij en woonhuis er verla ten bij. Als het wintert op Wieringen, is ook de tijd aangebroken, om het gereedschap te laten repareren bij een smid in Den Oever of bij die in de andere dorpen op Wieringen. En ook gaat men na, wat men in het komende voorjaar aan nieuwe spullen moet hebben. Piet Tysen van de Noorderweg in Den Oever maakt hier een praatje bij de smid Jaap Metselaar, die bezig is een ploegijzer te verhitten. Foto uit artikel in Panorama over de smederij van Jaap Metse laar in 1958 In 1972, als Jaap 65 jaar wordt, sluit hij zijn smederij en de winkel. Hij en Dieuwertje gaan het rustiger aandoen. In 1972 besluit ook kleinzoon Jan in de voetsporen van de fami lie Metselaar voort te gaan. Aan de Elft, in de boerderij van opa De Haan, van moe derszijde, start hij een Land bouwmechanisatie- en Garage bedrijf. Simon en Marie worden samen heel oud. Simon sterft in 1997 als hij 92 jaar oud is en Marie over lijdt 2 jaar later in het zorgcentrum Noorderlicht, ze is dan 91 jaar. 1901-2001 Jan en Wijntje zijn allang niet meer. Hun kinderen Dieuwertje, Simon en Marie en Jaap zijn ook overleden. Maar de smederij en het woonhuis van Jan en Wijntje Metselaar staan er nog steeds al zijn ze zo vervallen dat ze binnenkort zullen worden gesloopt. Hun achter kleinzoon gaat er een nieuw woonhuis bouwen. Gegevens enfoto's:T. Hoogschagen-Metselaar Smederij Woonhuis Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 5 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 25