1 Van onger de Wieringer pet - 108 - Het einde De ruilverkaveling van de jaren dertig en veertig van de vorige eeuw hebben een einde gemaakt aan het functioneren van de sluisjes. Het einde van eeuwenlang trouwe dienst. Moderne technieken als gemalen hebben de sluisjes overbodig gemaakt. Ook de functie van die de sluisjes bedienden werd opgeheven. In een kort en zakelijk briefje werd dit aan de betrokkenen kenbaar gemaakt. Het is niet duidelijk wanneer de betrokken sluisjes zijn ontmanteld en verwijderd. Het is bekend dat het Normersluisje tijdens de eerste ruilverkaveling van Wieringen aan zowel de zee- als aan de landzijde is afgesloten. De restanten van dat sluisje zijn tijdens de laatste renovatie van de Normerdijk (medio 1980) verwijderd. In het bestek betreffende het verzwaren en verhogen van de Marskedijk in voornoemde jaren worden de restanten van het Marske- en het Broekersluisje niet genoemd. Waarschijnlijk zijn beide sluisjes tijdens de eerste ruilverkaveling geheel ontmanteld en verwijderd. Wellicht dat de lezers van dit artikel hier meer duidelijkheid over kunnen verschaffen. Voor uw reacties ben ik u bij voorbaat zeer erkentelijk. Vervolg In een volgend artikel wil ik gaarne nader ingaan op de vernieuwing en renovatie van beide sluisjes. Zoals eerder vermeld heeft deze tijdens het verzwaren en verhogen van de noordelijke zeeweringen in de twintiger jaren van de vorige eeuw plaatsgevonden. Dankwoord Waardevolle (praktische) informatie kreeg ik aangeleverd van een aantal Wieringers "die het nog weten". Met name wil ik noemen, thans wijlen, de heer Jan Mulder Lucasz., mevrouw Guurtje Maas-Kort en de heer Jan Doves. Hartelijk dank! Bronvermelding "Wiringherland" van drs. J.T. Bremer "De dijken van Wieringen in de eerste helft van de zestiende eeuw" door H. Schoorl Driemaandelijksch bericht betreffende de Zuiderzeewerken 1925 t/m 1926; Vroeger had je vanzellef gien fris of prik, zoas nou. Op zaterdage- vend maakte moeder den een beker poeiermellek Sie deed den een lepelke poeier en suker in een beker, een beetje water of mellek der bij en pöske 2) maar. Deer ging den kookte mellek op en klaar. Ut liefst had 'k deer den nag een entje mellekvel bij in. Lekker hoor! chocolademelk 2) roeren door Corrie Zuidema Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 5 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 14