- 107 - vernieuwde Marskedijk. Deze aanpassingen kwamen voor rekening van de Staat. Het Heem raadschap Wieringen pakte deze gelegenheid aan om hun wensen ten aanzien van de afmetingen van de sluisjes kenbaar te maken. Beheer en onderhoud De sluisjes waren eigendom van het Rijk. Het onderhoud van de sluisjes en het beheer ressorteer den, net als bij het Normersluisje, onder de rijksoverheid. Ook hier betroffen het immers water staatkundige werken die deel uit maakten van de waterkering. De sluisjes waren echter gebouwd om het overtollige boezemwater op Midden-Wieringen af te voeren. Het Heemraadschap Wieringen was hiervoor verantwoordelijk. Het zorgde voor de handhaving van het waterpeil op geheel Wieringen. Bediening van de sluisjes In overleg met het Rijk werden de sluisjes bediend door het Heemraadschap. In de praktijk gebeur de dit meestal door in de buurt woonachtige agrariërs. Jaap Ruiter van Noordburen heeft heel lang het Broekersluisje bediend. Voor de bediening van het Marskesluisje heeft Jan Kort uit Hippolytushoef zich jaren lang ingezet. Kattenkwaad Net zoals het Normersluisje waren het Broeker- en Marskesluisje dikwijls een speelplaats voor de jeugd en doelwit voor het uithalen van kattenkwaad. Het gebeurde meer dan eens dat de klep van een sluisje open werd gezet met een stok of steen. Het vloedwater kon dan zo naar binnen stromen. Het was dikwijls moeilijk de "vandalen" te achterhalen. HEEMRAADSCHAP WIERINGEN. :eeluls, Terzonden 18 September 1947. Aan de. Mer Jn» JKört Kkemersweg BIty0LYTU5H0EF Geaobte heer Kort, Fu in verband met de gewijzigde waterstaatkundige toestanden in ons gebied als gevolg van de ruilverkaveling ook de door U sedert jaren bediende sluis ln de Marske bulten staat van dienst is gesteld geworden, heeft ons bestuur besloten daarvoor met ingang van 1 Januari a.B. geen vergoeding meer te verlenen. levens willen wij van de gelegenheid gebruik maken D bij deze dflnv te betuigen voor de correcte wijze waarop U de sluis tal van jaren heeft bediend.- Het bestuur van het heemraadsohap Wieringen, ,Toorzitter. Secretaris. No.i.i.' I- Wieringen. den 7 Augustus 194 7 Historische Vereniging Wie ringen - "Op de Hoogte" - 13c jaargang nr. 5 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 13