Ondertussen heeft de gemeente de cir culaire aan de bewoners van Hippoly- tushoef en omstreken verzonden om aan de weet te komen hoeveel perso nen een aansluiting zouden willen. Daar reageren 35 mensen positief op. B en W gaan er vanuit dat als het gas er eenmaal is er wel meer zullen volgen. DE FABRIEK Ook in die tijd heb je voor zo'n fabriek een hinderwetvergunning nodig. Dan moet wel bekend zijn waar de fabriek zal komen en hoe het gebouw er uitziet. Op 14 november 1910 schrijven B en W in een brief aan Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland dat ze een ver gunning aanvragen overeenkomstig de Hinderwet tot oprichting van een ace- tyleengasfabriek in "een gebouw, staand te Hippolytushoef, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Wieringen, sectie C no.3658". Bijgevoegd is een plattegrond (zie bijlage 1) van de fabriek. Deze is ontworpen door de heer Smit. En een beschrijving van het gebouw.4a) Het is solide gebouwd van hout met stenen voe- ting en door pannen ge dekt. De hoogte tot de dakgoot is 3.20 meter. Kortom: het is gewoon de bergplaats (schuur) achter het raadhuis, een gebouwtje van ca. 5.5 x 5.5 m grondoppervlak HINDERWET Op 22 november 1910 komt er antwoord terug van Gedeputeerde Sta- Naast het raadhuis links de houten schuur gasfabriek ten. Er wordt een voorwaardelijke vergunning verleend, want bij onderzoek zijn een paar onvolko menheden in het gebouw ontdekt. Er volgen een tiental punten die verbeterd moeten worden.4b) Het belangrijkste is dat de stenen vloer waterdicht gemaakt moet worden door er minstens 5 cm beton op aan te brengen. En wat te denken van "zes stuks muisdichte roosters 0.15 m boven de vloer"? Op de deuren van de fabriek en de bergplaats voor carbid moet met grote letters worden geschil derd: Gebouwtje links met pannendak is een deel van de voor malige gasfabriek. - 77 - Historische Vereniging Wieringen. - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 4 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 7