Smit vraagt dan ook een plattegrond van de ge meente met de aandui ding van de straten en percelen, daarin vooral de straten en percelen die met acetyleengas ver licht moeten worden. De plaats van de bestaande petroleumlantaarns moet erop staan en de heer Smit wil ook weten hoe veel personen er aanslui ting zouden willen. Deze heer Smit is zeer voort varend. Hij heeft blijk- Rechts woning en postkantoor van de familie Bruul. 1baar niet veel vertrou wen in de creatieve briefschrijverij van de gemeente Wieringen, want hij stelt zelfs een voorbeeld brief op die aan de bewoners van Hippolytushoef zal worden gestuurd.3' Hij laat de gemeente wel de vrijheid de brief naar eigen inzicht te wijzigen. Tenslotte belooft hij dat de burgemeester van Oudkarspel een prijsopgave zal doen voor de over te nemen installatie. De gemeente Wieringen heeft ondertussen niet stil gezeten. Ze neemt contact op met Utrecht om inlichtingen in te winnen over een aërogeengasfabriek (luchtgas). Dat blijkt meteen al te duur. Be halve naar Oudkarspel ging het gemeentebestuur ook nog naar Medemblik en Twisk. Daar is steenkolengas. Dat is voor Wieringen ook te duur, omdat te weinig huizen en lantaarns aangesloten zullen worden. Vandaar dat Oudkarspel duidelijk de voorkeur geniet. Ze horen daar dat acetyleen gas een mooi, helder licht geeft, goedkoper is dan petroleum, zelfs goedkoper dan steenkolengas. Dat Oudkarspel wel overgaat op steenkolengas komt doordat er veel aansluitingen zijn en een deel van de acetyleengasinstallatie aan vernieuwing toe is. Notarishuis aan de Koningstraat - 76 - IN" S" V1 w W Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 4 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 6