Acetyleengas had een belangrijk voordeel op kolengas. Het brandt na melijk zo helder dat er geen gebruik gemaakt hoeft te worden van het kwetsbare gaskousje. Het gas brandt rechtstreeks uit een buisje. Er ont staat een mooie vlam die wat op een vleermuis lijkt, vandaar dat de brander vleermuisbran der wordt genoemd. De Koningstraat met links het raadhuis. In het midden de burgemeesterswoning met ervoor een straatlantaarn en rechts het huis van de familie Dekker. Van de straatlantaarn valt niet zeker te zeggen of het een gaslantaarn is. Dat geldt voor meerdere foto's in dit themanummer. Het is namelijk heel moeilijk te zien en vaak is niet bekend van wan neer de foto is. Toen de burgemeester van Wieringen dan ook jpotei Koorn, later De Haan, in de Hoofdstraat. hoorde dat in Oud- Rechts is een petroleumlantaarn. Het lampenglas in de lantaarn staat karspel de gasfabriek scheef. Deze foto is dus zeker van vóór 1911. werd gesloten - daar kwam een kolengasfabriek - nam het gemeentebestuur contact op met deze gemeente. Van de heer W.J. Smit, directeur van de Oudkarspelse fabriek, hoorden ze dat hij wel bereid was als adviseur op te treden. Daarvoor vroeg hij natuurlijk wel het salaris dat precies omschreven stond in de Honorariumtabel voor bouwkundige werkzaamheden.2' De heer Smit stelt voor een voorlopige raming te maken. Hij rekent daarvoor 1% der ramingskosten. Dit bedrag krijgt hij uiteraard alleen uitbetaald als de hele zaak niet doorgaat. Op 20 augustus 1910 schrijft hij dit alles aan de burgemeester van Wieringen, de heer A. Peere boom. - 75 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13c jaargang nr. 4 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 5