RaSFABRIEK OP WlERINGEN 11 door Nel Fijnheer-Rotgans In een paar opzichten is Wieringen toch wel bijzonder. Welke plaats ter grootte van Hippolytushoef had er b.v. tussen 1935 en 1950 een wielerbaan? In Valkenburg was er één, dat is bekend, maar verder? En welk eiland had in 1911 een gasfabriek, een gasacetyleenfabriek? Wieringen had dat dus. Het woord "fabriek" schept wel enige verwachtingen. Je denkt dan aan een flink stenen ge bouw met een fikse schoor steen. Zo zag deze gasfabriek er niet uit. Laten we eerst eens kijken waarom Wieringen een gasfa briek kreeg. Koningstraat op foto Koningsweg) met 2e van links met vierkan te raampje de boerderij van Veerdig. In het midden, op de hoek van de Koogerweg, het huis van Jan Klein, de aannemer, en Maartje Minnes. Rond 1910 werden er o.a. in Hippolytushoef verschillende particuliere gasinstallaties in gebruik genomen. Het ge meentebestuur maakte zich daar zorgen over. Zo in de bebouwde kom zou dat wel eens gevaar kunnen opleve ren. Deze particuliere gasinstallaties produceerden acetyleengas uit carbid." Acetyleen- of carbidgas werd vroeger wel in afgelegen gebieden als lichtgas gebruikt. In een kleine "gasfabriek" werd calciumcarbid met water behandeld en het gas, dat daardoor ontstond, in een gashouder opgevangen. Van daar werd het in de woning gedistribueerd. Dat heeft me nige ernstige explosie veroor zaakt. Het was kennelijk niet moeilijk om zelf gas te maken voor verlichting. Het was dus geen gas waarop gekookt werd. Vooral de middenstand en de horeca maakten er gebruik van. Wie geen gaslicht had, zat bij een petroleum lamp of bij kaarslicht. Gaskousje Rondkop-speksteenbrander vleermuisbrander) -74- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 4 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 4