de toestellen en eerdere inventaris der voormalige gasfabriek. VERKOOP Het verkopen van de gasfabriek en de installaties is niet gelukt. In 1923 staat deze advertentie in de krant: Burgemeester en Wet houders van Wieringen bieden ter overname aan NOTEN Schriltelijke aanbiedin gen worden ingewacht vóór 10 September a. s. Burgemeester en Wethouders -90- 1) De chemische formule van acetyleen is C2H2. Het is een kleurloos koolwaterstofgas met een in zuivere toestand etheri sche geur. De onaangename geur van het uit technisch carbi de bereide gas is te wijten aan de daarin steeds aanwezige onzuiverheden. Acetyleengas behoort tot de giftige gassen, hoewel de giftig heid niet groot is. Je kunt er hoofdpijn van krijgen, (uit Ensie 1950, deel VII Techniek) Acetyleen ontwikkelt zich door contact met water uit carbid. In de techniek is de gangbare benaming calciumcarbide. De chemische formule is Ca C2, het is een grauwe hygroscopi- voornoeind, L. C. KOLFF De Secretaris, VAN DUIN. sche vaste stof. uit Winkler Prins blz.503) 2) De Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst hanteert de Honorariumtabel voor Bouwkundige werkzaamheden. Hieruit haalt W.J. Smit in zijn brief van 20 aug. 1910 aan de burgemeester van Wieringen de volgende gegevens: 2.3% voor ontwerp, bestek en begrooting 2.7% voor het uitwerken daarvan, het toezicht bij de bouw en het in orde brengen der administratie. Deze procenten worden berekend van de totale bouwkosten. 3) Voorbeeldbrief ontworpen door W.J. Smit voor de gemeente Wieringen: Gemeente Wieringen In verband met de plannen tot oprichting eener acetyleengasfabriek wenscht ondergeteekende, in geval tot oprichting daarvan besloten wordt, aansluiting van zijn perceel1) met2) lichten. Dit biljet wordt binnen acht dagen opgehaald. 1) nummer van het perceel 2) aantal aan te sluiten lichten 4a) Beschrijving en opgave bedoeld bij art. 5 sub 1 der Hinderwet (beschrijving van het gebouw waarin de gasfabriek komt) Het gebouw, waarin de toestellen tot het produceeren, zuiveren en bewaren van acetyleengas zullen geplaatst wor den, is gelegen onder de gemeente Wieringen op het perceel, kadastraal bekend als Sectie C, No. 3658 gemeente Wieringen, ten zuiden van den Koningstraat en van dezen gescheiden door een strook grond welke gedeeltelijk is bebouwd. Het gebouw is solide gebouwd van hout met steenen voeting en door pannen gedekt, de hoogte tot de dakgoot bedraagt 3.20 M. Voor de nodige luchtverversching wordt gezorgd door middel van een raam (2.-Mx 1.10 M) van boven openval lend, benevens een kleiner geheel openvallend raam, voorts door een luchtkoker boven het dak uitkomend, terwijl Wieringen, den 1910 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 4 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 20