Kerkplein met Pompsteeg, nu Parklaan. De lantaarn is een gaslantaarn. Voor de winkel van Minnes: v.l.n.r. Cornelia Numeijer, Marie Lont, de winkelier Dirk Minnes, dochter Elisabeth Minnes en vrouw Antje Minnes-Metselaar. Dat is 9 m3 en dat betekent weer 30,per maand. Er wordt zo in de zomer geld en carbid gespaard, dat in de herfst en de winter hard nodig kan zijn. Nu komt raadslid De Goeje in het geweer. Hij vindt dat 't niet zomaar kan: de hoofdkraan dicht. Indertijd is de gasfabriek gestart om privé-installaties tegen te gaan. Die krijg je dan weer. Hij vindt bovendien dat B en W hun taak slecht vervullen. Zij zeggen dat carbid schaars is, maar De Goeje leest te kust en te keur aanbiedingen in de krant. En je kunt toch niet voor de mensen regelen hoe laat ze naar bed moeten. De Goeje is huisarts en somt ook enige gevallen op uit zijn praktijk, waar mee hij aantoont het gas niet te kunnen missen. Ondanks de hoge prijs zal hij verbruiker blijven. Er volgt een heleboel geredekavel. De burgemeester vindt wel dat De Goeje veel voor zichzelf en zijn omstandigheden spreekt. Ook in andere plaatsen, weet de voorzitter, gaan de gaskranen dicht, soms al om 9 uur, b.v. in Haarlem. HOE GAAT HET VERDER MET DE GASFABRIEK? In 1917 wordt eervol ontslag verleend aan administrateur W. Bruul. Hij vertrekt naar Heiloo. Hij wordt opgevolgd door C.F. van Duin uit Oudkarspel. Die is gekozen uit 46 sollicitanten voor ge meentesecretaris opWieringen. De schaarste aan carbid wordt steeds groter. Er is geen aanvoer meer uit het buitenland. In 1917 zijn 25 vaten besteld, er worden er 6 geleverd. Prijs per vat is nu 67,50. De burgemeester wil één vat reserveren voor september voor de landbouwtentoonstelling. De rest is voor de winter. Er komt ook steeds minder petroleum, dus willen meer mensen gas ondanks de hoge prijs. In janu ari 1918 zijn er nog 9 vaten carbid in voorraad. Nieuwe vaten zijn niet meer te betalen, 125, tot 140,per vat van 100 kg. - 88 - Historische Vereniging Wie ringen - "Op de Hóógte" - 13e jaargang nr. 4 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 18