Wieringen, de R. K. kerk en pastorie, natuurlijk burgemeester Peereboom, de Ger. kerk, de Doops- gez. kerk, het postkantoor en het vakonderwijs. Daarnaast alle bekende namen als Mostert, Bosker, Veerdig, Oden, Lont, Minnes, Wagemaker, Doves, Bruul,Tijsen, Wigbout en Engel. De volledige lijst met namen, met het gasverbruik is te vinden onder bijlage 6. Nog in 1916 besluit de raad om minder lantaarns te laten branden, dan spaar je dat dure carbid. Er zullen er nog 5 blijven branden: 1in de Belt bij de brievenbus 2. bij de school 3. op de hoek van de Nieuwstraat 4. bij het postkan toor 5in de Elftstraat. De burgemeester wordt gemachtigd om, als het nodig is, zondags, 's avonds of bij an dere gelegenhe den meer lan taarns te laten branden. Het wordt nog erger. In 1917 moet de prijs van het gas verhoogd naar 2.50 per m3. De gasfabriek heeft een verlies van 800,per jaar. Er is een reserve van 600,Daar is 300,van ver bruikt in 1916. Voor 1917 is dan ook nog 300,beschikbaar. Waar moet de resterende 500,vandaan komen? Raadslid De Goeje vindt dat de gasprijs flink omhoog moet. Je kunt niet uit algemene middelen betalen waar maar weinig Wieringers van profiteren. Voor afnemers van nu naar 4,voor nieu we afnemers meteen naar 5,per m3. De burgemeester denkt dat het beter is geen nieuwe aan sluitingen aan te nemen wegens de carbidschaarste. De raad is ook wel bang dat veel afnemers bij deze prijs zullen afhaken. Er wordt stevig gediscussieerd. Uiteindelijk wordt het voorstel van De Goeje aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Voor: Hermans, Bakker, De Vries, De Goeje en Rotgans. Tegen D. Koorn, Kuut, Poel en Bosker. Er wordt meteen besloten dat kosten voor nieu we aansluitingen voor rekening van de belanghebbende komen en het werk mag uitsluitend gedaan worden door gasfitter Kuiper. Ook de kermis komt ter sprake. Als een stoomcarrousel aansluiting zou willen, dan verbruikt die heel wat gas. Daar zou bezwaar tegen bestaan. Maar de stoomcarrousel produceert zelf licht en voor zover de voorzitter weet is er nog nooit een kermisaansluiting geweest. En dan moet er ook beslist worden of de drukkerij van C.J. Bosker niet teveel gas gebruikt. Daartegen wordt geen bezwaar gemaakt. Verder in de zomer van 1917 wordt het gas nog duurder en schaarser. Besloten wordt de hoofd kraan van de gasfabriek overdag dicht te draaien. Alleen open van zonsondergang tot 10 uur 's avonds. Door deze maatregel wordt 300 liter per dag gespaard, of 9000 liter per maand. Nieuwstraat met waarschijnlijk een petroleumlantaarn, - 87 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 4 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 17