briek wordt geregeld. De administrateur moet op tijd geld innen en op tijd alle betalingen doen. Voor al die handelingen moet hij kwitanties schrijven en alles goed registreren. Als hij een uitgave moet doen boven 50,heeft hij toestemming nodig van de burgemeester. Vóór elke 10e van de maand moet hij aan B en W een overzicht geven van inkomsten en uitgaven. Jaarlijks voor 1 april moet rekening en verantwoording van het afgelopen jaar worden gegeven, met daarbij een verlies- en winstrekening. Een omvangrijke baan, dat administrateur zijn: hij moet ook nog toezicht hou den op de gasfitter. Elke dag in de fabriek de stand van de fabrieksmeter opnemen en elke maand steekproefsgewijze de stand van minstens 5 meters bij afnemers. Ook de werkzaamheden van de lantaarnopsteker moet hij in de gaten houden. Het is te hopen dat deze administrateur een deel van zijn werk in gemeentetijd kan doen. INSTRUCTIE GASFITTER (zie bijlage 4) Deze man moet er voor zorgen dat de fabriek uit carbid acetyleengas maakt en dat dit naar de afnemers gaat. Elke morgen om 11 uur moet de gashouder geheel gevuld zijn. Alle toestellen en de fabriek moeten schoon zijn. Tot zijn taak behoort ook het meter opnemen bij de afnemers. Dat moet op de le van de maand. Als dat op een zondag valt, moet het een dag eerder. Zijn bevindingen schrijft hij in een boekje, dat hij daarna aan de administrateur geeft. Hij, de gasfitter, krijgt de te innen kwitanties van de admi nistrateur en moet ze zo vlug mogelijk innen. De geïn de bedragen moet hij weer afdragen aan de administra teur. En dat allemaal voor 200,per jaar. INSTRUCTIE LANTAARNOPSTEKER (zie bijlage 5) Deze instructie was al opgesteld voor petroleumlan- taarns en vastgesteld door de gemeenteraad op 20 november 1905. Daar worden een paar kleine wijzigin gen in aangebracht voor Hippolytushoef omdat daar alleen gaslantaarns komen. Voor de rest blijft de oude instructie van kracht. Elke maand krijgt de lantaarnopsteker een lijst met tij den voor het aansteken en "blusschen" der lantaarns. Dat hangt o.a. samen met de zonsondergang. PRODUCTIE En nu kan de fabriek gaan produceren. Iedereen kent zijn taak. Kennelijk gaat dat zonder veel problemen. In 1914 moet er een nieuwe carbidkelder komen. Een stukje land van de weduwe J. Veerdig wordt daarvoor gehuurd voor 5,per jaar, gedurende 8 jaar. Raadslid Hermans vindt die huurprijs nogal hoog. Het voorstel komt echter bij de burgemees ter zelf vandaan, dus het moet wel aangenomen worden. C. Slikker, de dorpsomroeper en lan taarnopsteker - 84 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 4 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 14