Enige jaren later verhuis de het gezin Barelds naar een houten woning aan de Gesterweg in Den Groep dienstweigeraars bij antimilitaristische demonstratie in Amster- Qever -poen was hij dich- dam. Ie van links Teun Barelds Ezn, 3e van links Oebele Oldenburger. werk de bewoners van de houten woningen, (keetbewoners werd er minachtend gezegd) werd wel wat neer gekeken door de traditionele Wieringers: dat waren arme lui. Dat was overigens nergens voor nodig herinnert zich Teun's vrouw: als kind woonde ze in een boerderij aan de Belt. Daar waren 2 gezin nen, 18 personen totaal die op één emmer hun behoefte moesten doen. Armoe was er niet alleen bij de keetbewoners. Helaas brandde de woning aan de Gesterweg in 1943 af. Ze verloren alles en kregen niets vergoed de brandverzekering had ze niet langer als klant geaccepteerd vanwege de brandgevaarlijkheid in de houten woning. Van hun in de tuin begraven antifascistische literatuur vonden ze niets terug. Daarna woonden ze in het MUZ-park waar voor hen een woning gevorderd werd. De oorlogstijd werd voor de familie een nog groter persoonlijk drama: bij een razzia in november 1944 werd Teun Barelds opgepakt en als dwangarbeider naar Duitsland getransporteerd. Op 10 april 1945 is hij tijdens beschietingen gewond geraakt tengevolge waarvan hij op 15 april 1945 in Menden overleed. Hij ligt begraven op het Nederlandse Ereveld te Düsseldorf als slachtoffer van het regiem dat hij zo verafschuwde. Terugblik Terugkijkend valt op dat de anarchisten opvallend scherpzinnige opvattingen hadden. Al in een vroeg stadium namen ze afstand van de koloniale politiek van de Nederlandse regering. Deze opstelling leidde onder deWieringer anarchisten tot felle protesten toen de regering in 1933 bij een muiterij van het pantserschip "De Zeven Provinciën" in de Indische wateren tot een bombarde ment besloot. Aanleiding was een herhaalde loonsverlaging van de van de bemanning. Bij de aan val vielen 23 doden en 14 gewonden. Een groep Wieringers deelden in een zeer gespannen Den Helder protestpamfletten uit, waarin ze opriepen tot solidariteit. De leuze die ze daarbij voerden luidde: "COLIJN ZIJN WOORD IS MOORD!" Ze werden gearresteerd. Tot de veroordeelden behoorden: Lutzerd Bos hij kreeg 2 maanden gevangenisstraf Rense Holtjer hij kreeg 4 maanden gevangenisstraf Roel Drenth hij kreeg 3 maanden gevangenisstraf Piet Laros hij kreeg 14 maanden gevangenisstraf Zij zijn toen voor de eer ste en enige keer in het Concertgebouw geweest. Daar werden 's avonds feestcantates uitgevoerd door socialistische zang koren en muziekcorpsen, 's Nachts fietsten zij weer naar huis, waar zij 24 uur na hun vertrek terug wa ren. Je fietste wat af in die dagen. - 55 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 3 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 9