Groepsfoto voor de muziektent met o.a.: 3. waar- sch. Alle van der Veen, 4. Harmen van Houten, 5. Rense Holtjer, 6. Berend Holtjer, 7. Trien Holtjer, 14. Wubke van Houten-Dijken, 16. Seike Barelds, 17. Harmke Barelds-Stobbe, 18. Janna Barelds- Krol, 19. Otto Barelds, 24. Anton Constandse, 25. Teun Barelds Tzn., 28. Hendrik Barelds, 29. Teun Barelds Tzn (zoon van nr. 25). Herkent u nog an dere personen op de foto? Laat het de redactie weten. ders denken niet en denkende arbeiders drinken niet), vrij huwelijk, geboortebeperking en vegeta risme. Over politieke onderwerpen werd informeel gediscussieerd in huiskamerbijeenkomsten. Daartoe kwam o.a. de bekende Anton Constandse (publicist, anarchist en later redacteur van het Algemeen Handelsblad) als inleider naar Wieringen. Hij at en logeerde dan bij Ludzerd Bos op Noorderbuurt om de kosten zo laag mogelijk te houden. Ontwikkeling was erg belangrijk bij de anarchisten: "Kennis is macht". Onder leiding van Constandse werd gepraat over culturele onder werpen] men kende het werk van Multatuli, Heinrich Heine, Goethe, Ibsen, Oscar Wilde, Domela, Henriëtte Roland Holst. Men sprak over religie, de leer van Krishnamurti en Boeddha. Men volg de Ghandi in zijn strijd voor vrijmaking van het volk van India. Zelfs op het werk werd het gebeu ren in de wereld niet vergeten. Bij diepgraven in de Wieringermeer werd één van hen naar het dorp gestuurd om een krant. Liggend in de gleuf werd er voorgelezen, de anderen werkten al luisterend, ook voor de voorlezer, door. Teun Barelds was al vroeg lid geworden van de SAJO (de anarchistische jeugd organisatie), waar hij zijn politieke scholing ontving. Hij vond dat de arbeiders niet zonder enige organisatie konden en koos voor de syndicalistische variant. Door met eigen ogen de ellende van drankmisbruik te zien was hij geheelonthouder geworden. Door zijn politieke opvattingen werd hij ook principieel dienst weigeraar. Hij wilde ook geen vervangende dienstplicht. Dat deed een kosmopoliet (wereldburger) niet. Hij bezat geen grond en wilde nergens voor vechten. Met zo'n compromisloos standpunt ver- - 53 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 3 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 7