Op 15 december 1932 trouwt Jan Lont met Gerritje de Haan (1901), dochter van Jan de Haan en Dirkje Poel. Gerritje heeft 2 oudere broers Nan en Cornelis en een zuster Neeltje. Gerritje is de jongste en de familie De Haan woonde aan de Klieftstraat. Als Gerritje 14 jaar is, overlijdt haar moeder op de leeftijd van 41 jaar. Als gevolg hiervan zal Gerritje altijd voor haar vader blijven zor gen. Ook als Jan en Gerritje trouwen gaan ze bij haar vader inwonen. Tot zijn dood is hij bij hen gebleven. Ook oom Weert komt iedere dag bij Jan en Gerritje eten. Omdat het huis aan de Klieftstraat erg oud was wordt het in 1939 gesloopt en opnieuw opge bouwd. Hier worden ook de twee kinderen van Jan en Gerritje geboren. Elbert in 1937 en Dirkje in 1944. Gerritje was een bezige vrouw. Ze werkte bij anderen maar was daarnaast ook heel cre atief. Zij maakte kleren voor haar zelf en dochter en breide een schaatspak voor haar man. Ook kon zij prachtig borduren en haken. Op 69 jarige leeftijd is zij onverwacht overleden. Als oom Weert in 1946 overlijdt gaan Nan en Jan samen verder als de Gebroeders Lont. Nan gaat met zijn gezin in het huis aan de Nieuwstraat wonen. Jan zijn zoon Elbert komt in 1952, na zijn schooltijd en schildersopleiding, ook in het bedrijf werken. In 1962 is hij naar de Wieringermeer verhuisd en daar gaan werken. In 1971 overlijdt broer Nan maar Jan en zijn schoonzuster gaan gewoon door met het schilder- en winkelwerk. Na vijf jaar wordt de winkel gesloten maar Jan Lont schildert door, totdat hij op 83 jarige leeftijd stopt. Schildersbedrijf Gebroeders Lont is verleden tijd geworden. Velen zullen zich hen nog herinneren, op de fiets met een ladder op de schouder of het glasrek op hun rug. Een kar retje met benodigheden achter hun fiets, want met een auto hebben de broers nooit gereden. Jan kreeg nu de tijd om eens overal te kijken. Op zijn brommer of op de fiets en er was nu tijd om te lezen. Lont woont nog steeds zelfstandig. Hij staat 's morgens rond halfzeven op, leest zijn kran tje en loopt iedere dag zijn rondje; Dirk Minnesstraat, Koogerweg, Koningsstraat, 't Hoekje en weer naar huis. Het huis waar hij al 67 jaar woont. Jan Lont heeft naast zijn 2 kinderen, 6 klein- en 7 achterkleinkinderen. Als ik Lont vraag: "Wat voor invloed heeft het op de Wieringer bevolking gehad toen er door de Zuiderzeewerken zoveel mensen kwamen wonen en werken". Is zijn antwoord: "Het heeft weinig invloed gehad, de Wieringers zijn en waren gemoedelijk en heel tolerant. Dus gaf het geheel geen problemen". Over de veranderingen op Wieringen tijdens zijn leven zegt hij: "In mijn jeugd waren er kleine huis jes en kleine boerderijtjes, nu zijn er grote boerderijen en heel veel huizen. Toen waren er kleine stukjes land met allemaal woalkes (walletjes) op 't hoge land, maar door de ruilverkaveling in 1946/1947 zijn die allemaal verdwenen. En er zijn nu heel veel mensen!" Dit is het levensverhaal van de bijna honderd jarige Jan Lont. Iemand met een veelzijdig en welbe steed leven en een gigantisch geheugen en kennis! Het was voor mij een voorrecht 2 middagen naar hem te mogen luisteren. Met dank aan hem en zijn twee kinderen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 3 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 24