- 69 - Tweemaal per week met de boot via Van Ewijcksluis, Oude Veer, Oudesluis, Grote Sloot en Koedijk naar Alk maar. Met nuchtere kalveren heen, met beurtgoed terug of met kaas van de Wie- ringer kaasfabriekjes, wier of krukels heen en met 25 ton antra ciet terug. Daarna ging hij bij Simon Lont de metselaar werken als opperman. Wanneer Jan Lont 24 jaar is, vindt Oom Weert het beter dat de 1938 vader Jan, moeder Gerritje en dochter Dittie. broers Nan en Jan thuis komen werken en schilder worden. Inmiddels is er zoveel werk door de Zuiderzeewerken, dat hun hulp hard nodig is. Er was altijd al veel schilderwerk aan de boerderijen, huizen en schepen. Nu kwamen daar de villa's van de uitvoerders, de noodwoningen en de keten van werknemers van de Zuiderzeewerken bij. Jan Lont werd dus schilder en dat is hij tot op hoge leeftijd gebleven. Naast schilder was Lont ook heel sportief. Hij was vanaf zijn 5e jaar een hartstochtelijk liefhebber van schaatsen. Het was zelfs zo erg dat hij op de fiets naar Amsterdam ging om daar op een ijshockey- baan te kunnen schaatsen. Tweemaal heeft hij de Elfstedentocht als wedstrijdrijder gereden in de jaren 1940 en 1941. De tocht van 1940 was heel zwaar vanwege een sneeuwstorm. Velen haalden de finish niet, maar Lont wel. Van de 300 wedstrijdrij ders kwamen er 152 over de streep. Lont werd 62e, een geweldig resultaat. De tocht van 1941 werd met prachtig weer gereden en daardoor veel gemakkelijker. Jan Lont was de eerste Wieringer die als wedstrijdrijder de Elfstedentocht heeft gereden en ook de eerste die op noren reed. Tot zijn 77e jaar heeft hij geschaatst. Ook zwemmen en hardlo pen kon hij goed. Hij zwom van Quarantaine naar Van Ewijcksluis. Daarnaast heeft hij van zijn 34e tot zijn 52e jaar hardgelopen. 1958 fietsend door de Hoofdstraat met een fiets vol schildersbenodigdheden. Historische Vereniging Wier ingen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 3 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 23