schuur werden beugelflesjes gevuld met bier. Dit kwam aan in vaatjes en er werden ongeveer 100 flesjes uit een vaatje gebotteld. Er waren 5 soor ten bier; Pils, Lagerbier, Hollands bier, Stout en Zoet bier. Pils en La gerbier werden het meest verkocht. Smit had ook wagens voor de ver huur, onder anderen een Jachtwagen, een Barouchette (dit was een luxe overdekte koets) en een Bakwagen. Met de Barouchette heeft Lont vaak Dokter de Goeje, voor visites, over Wieringen gereden. Daarna werd Jan Lont voorman bij aannemer Kooy- Een barouchette man. Deze had werkzaamheden aan de Gemeenelandsweg. Dit was een grindweg maar deze beviel niet meer, dus werd er een laag basaltstukjes over uitgereden. Dit basalt werd aangevoerd in De Haukeshaven en met paard en kar naar de Gemeenelandsweg vervoerd. Later toen er meer auto's kwamen werd de weg geteerd, want het basalt beviel ook niet. Na een paar weken had Lont dit werk beke ken en ging met Simon en Klaas ten Bokkel mee om te mosselenkorren vanuit De Haukes. Deze mosselen werden hoofdzake lijk gebruikt voor bemesting op het land. Dit was tijdelijk werk, dus ging Jan Lont op zoek naar nieuw werk. Dit vond hij bij de Zuider zeewerken. Eerst bij de werkhaven in Den Oever, later aan de Korte Afsluitdijk. Het waren lange dagen van 's morgens 6 tot 's avonds 7 uur en zaterdags van 6 tot 4 uur 's- middags. Als hij dan rond half acht thuis kwam, ging hij eten koken. Oom Weert was pas om 9 uur thuis. Dan werd er gegeten, "aneng êrepels" (alleen aardappels) met hard vet als jus. Groenten werden er bijna niet gegeten, wel veel fruit uit eigen tuin. 11 januari 1942 Jan Lont met zoon Elbert op de schaats (Westerlanderijsbaan) Het verdiende wel goed bij de Zuiderzee werken. "We kregen 60 cent per uur" aldus Lont. Hij was toen 22 jaar en heeft er onge veer 2 jaar gewerkt. De gebroeders Simon en Nan Kaan vroegen hem toen of hij 6 weken met hun mee kon gaan. Zij hadden een beurtvaart op Alkmaar en hun vaste knecht was ziek. Dit aanbod werd aangenomen. - 68 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 13c jaargang nr. 3 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 22