- 67 - Spelletjes die in die >t Raadhuis op 't Hoekje 1900. Vl.n.r. Jacoba Keijzer, vrouw Wage- tJ)d werden gespeeld maker, bakker Nan Wagemaker, oom Weert Lont, veldwachter Willem waren hoepelen, tol- Mante, veldwachter Van Kempen, de gemeentesecretaris. len' knikkeren, vliege- ren. Andere spelletjes waren hoske 10 tel (overlopertje) en ophendertje (wegkruipertje) .Verder zwemmen en spelen aan de dijk; van een klomp een schuitje maken en er mee varen. Achter hun huis aan de Nieuwstraat liep een pad naar dijk (de Kremersweg was er nog niet). De dijk was toen veel lager, aldus Lont. Als het water erg hoog was met stormweer, stond het tot aan de Hollebalg. Het water stond tot aan Krelisje toe" zei men dan. Krelisje was een vrouw met een klein winkeltje aan de Hollebalg. gewoon als kinderen in de 5 e klas al van school gingen. Ze moesten dan mee hel pen geld te verdienen. Jan Lont heeft echter de zes jaren volge- maakt en heeft zelfs de 7e klas gedaan. Het was dat leerjaar voor de eerste keer moge lijk om 7 klassen te doorlopen. Samen met 6 andere leerlingen zat Lont in de laatste klas. Hij is altijd met ple zier naar school ge gaan. Na zijn schooltijd ging Jan Lont met zijn broer Jaap mee om te helpen met het wierdrogen. Toen hij 13 jaar was ging hij werken bij Jaap Lont, de smid van Oosterland. Van hem kreeg hij een fiets om van Hippolytushoef naar Oosterland te rijden. Het werk in de smederij vond Lont prachtig. Maar door de zware dreunen op het aambeeld, kreeg hij last van zijn oren. Hierdoor moest hij na 3 maan den op zoek naar een andere baan. Het werd mos selen pellen in Den Oever, later op De Haukes, vertelde Lont. Deze mosselen werden uitgevoerd naar Duitsland. Men zat midden in de oorlog 1914 - 1918 en de mensen in Duitsland hadden honger. De volgende baan was bij Manus Smit in de bier bottelarij. Smit woonde op de hoek Koningstraat- Klieftstraat. Achter zijn huis stond een wierschuur (nu de Beuk) aan de Koningstraat. In de wier- Jan Lont als 13-jarige B3p Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 3 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 21