E Skepping As Wieringer meen ik dat Wieringen 't eerste part van de skepping waar As prebeersel, zo'n inkje grongd, midden in zee, Mit hoogtes en lèègtes, niet te gróót in niet te klein De vurrem is ok goed en 't is oversichteluk, 't is miserabelde best uutfoalen, al sèg ik ut self. Maar et ken ok aars weest hewwe. Eerst was er helegaar niks. Un akelike kale boel en een rotzootje allegaar deur mekaar. Niet om an te sien God fong dat ie déér wat an doen most. Ik zei eerst maar es licht in de duusternis make, sei-die, den kenne we sien wat we sège. De Haag was er doe nag niet in vergunnings dus ok niet nódig. God hat et nog niet seit of der waar oal licht ochten's in as 't weer donker wier dan was 't éven. Mit mekaar ien dag, daags skeen de zon en nachs de maan, den kon je nag efkes wat sien An de iene kangt van Wieringen waar er gien diek nódig, in an de are kangt Graafde ie mit een gróte skop un sloot in van de grongd die déér uut kwam wier un diek maakt. Zo wier dróge grongd skeiden van 't waterige. Boven Wieringen maakte-ie een gewelf mit lucht déér boven, Sommige menske noeme dat hemel, de zon in de maan hange an dat gewelf. Metien liet-ie wolkjes an de lucht drieve in wiere ur een zootje sterren ophangen God aveseerde nagal en was al aardig op streek mit de skepping Der most nag wel een berg gebeure, bevobbeld gras en tarro om bróód van te bakken in kóól, soepgroente En irrepele foar middes en bóne en urte in appe- le in pere, eerdeboaie in alebesse in pruume in soksewat God wou maar ien keer skeppe in dén most alles ut self réde, In déérom most sèèd an plante komme om uut te zoaien, zódat er veul van opkomme zou. door ds. Wijntje Bakker Tegeliek skiep-ie ok van die troep wéér gien mens wat aars An het as erremoed. Stikele, barnikels, meuze in migge, muze in rotte in gaan maar deur En allegaar moste ze veul worre. Moeder zou wel sège"Zokke bèèste moete ok léve". Er was oal heel wat reuring doe, maar God was nag niet klaar, Er most ok nog grótere bèèste komme om oal dat gras en die jonge böömkes in takke in aar groenvoer op te vrete, aars ken je wel an et moaien in kap pen blieve, Dus dat wiere skèpe mit sosse in koeie mit kal- vere voer de melk in et fleis peerde voer et boerewerrek in Den ok nag wilde bèèste as leeuwe, tijgers en zó voer de jagers in slange, henne, veugele in vis vanzellef. Want wat moet un Wieringer zonger vis. Doe nam-ie ien gróót brok klooai in déér kneed- de-ie un feguur van, Mit erreme en bienen alles derop in deran, mooi. God blaasde efkes in die feguur zien neus en verdorie 't skepsel asemde ok en wier levendig. Un mens! Doe spliste God um nog effen over langs deur de midden en van de iene kangt maakte ie een Man en van de are kangt een vrouw. Boiegaar zonger klere, dat je sien kon wie wat waar. Dat was de léste skeppingsdag en God was miserabelde lóvig. Dat hij sei; "Ik neem een dagje rust, ik gaan un lekkere boerenacht make, Jullie bekieke het foarder maar, ik hew alles dèènd wat ik kon. Die zeuvende dag dat was Sundag en de mens ke moste allegaar alle Sundage rust neme, Ut liefst in de kerk, want déér ken je miserabel de lekker slèèpe! - 57 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 13e jaargang nr. 3 - 2001

Op de Hòògte - Wieringen | 2001 | | pagina 11